MDOSZ: Óvintézkedések élelmiszerbiztonság terén a kánikulában
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) kiemelten figyelmeztet a nyári hőségben jelentkező élelmiszerbiztonsági kockázatokra. A kánikula extrém hőmérséklete elősegíti a mikroorganizmusok elszaporodását, így növeli az élelmiszerek romlásának esélyét, különösen a magas víz- és fehérjetartalmú termékek, mint a tojás, tejtermékek, halak és nyers húsok esetében.
A vásárlástól kezdve az otthoni tárolásig több lépésben is fontos az óvatosság. A hűtést igénylő termékeket mindig az utolsók között helyezzük a kosárba, és használjunk hűtőtáskát a biztonságos szállítás érdekében. Otthon a termékeket azonnal tegyük hűtőbe, és ügyeljünk a hűtő megfelelő működésére is, hogy a légkeringetés folyamatos legyen. A már kiolvadt fagyasztott termékeket semmiképpen ne fagyasszuk le újra.
A konyhai higiéniára is kiemelt figyelmet kell fordítani. A kézmosás, valamint a gyümölcsök és zöldségek alapos mosása elengedhetetlen, különösen a sérülékenyebb fajták, mint a málna vagy a szeder esetében. A konyhai eszközök tisztasága is kritikus, beleértve a grillezéshez vagy piknikhez használtakat is.
A hőkezelés fontos szerepet játszik az élelmiszerbiztonságban, ezért az ételeket jól át kell sütni vagy forralni. A maradékokat is alaposan melegítsük fel újrafogyasztás előtt, és soha ne hagyjuk őket hosszan kihűlni a konyhapulton; helyettük inkább hideg vízfürdőbe tegyük őket.
A nyári szabadtéri programokon különösen oda kell figyelni az ételek megfelelő hűtésére. A hűtőtáska és a jégakkus tárolóedények használata itt is ajánlott, különösen lágy sajtot, tejszínt, tojást, halat vagy húst tartalmazó ételek esetében.
Végül, bízzunk az érzékszerveinkben: ha az élelmiszer színe, szaga vagy íze eltér a megszokottól, azonnal szabaduljunk meg tőle, hogy elkerüljük az élelmiszer által okozott megbetegedéseket. Gondoskodjunk a házi kedvencek biztonságáról is, nekik se adjunk romlott ételt.
Ezek az óvintézkedések segíthetnek abban, hogy a nyári hónapokat egészségesen és biztonságosan vészeljük át.
Kapcsolódó cikkeink
2023-ban csökkent a növényvédőszer-maradék bejelentések száma az Európai Unióban
2023-ban 8700 bejelentést rögzítettek a tagállamok a Riasztási és Együttműködési…
Tovább olvasom >Gyerek OKOSTÁNYÉR®
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) egy hiánypótló táplálkozási útmutatót…
Tovább olvasom >Nébih: jelölési problémákat találtak az energiaitaloknál
Energiaitalokat vizsgált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), biztonsági probléma nem…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >