A szabadkereskedelem az USA-val pozitív változásokat hozhat
Nehéz és hosszadalmas feladat lesz az Európa és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi megállapodás létrehozása, de ha sikerül úgy megoldani, hogy egyik fél érdekei se sérüljenek, akkor mindenki jobban jár majd az övezet megteremtésével – mondta Martonyi János külügyminiszter az M1 Ma reggel című műsorában.
A tárcavezető 2013. február 27-én Rómában részt vett a transzatlanti vacsorán, amelyen John Kerry, a február elején kinevezett amerikai külügyminiszter is ott volt. Ennek kapcsán kifejtette, az EU és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi övezet gondolata már legalább másfél évtizede felmerült.
Hangsúlyozta, a transzatlanti rendszernek szüksége van egy erősebb gazdasági alapra, hogy a geopolitikai, geostratégiai szerepét megőrizhesse. A két fél közül eddig Európa sokkal erősebben szorgalmazta ezt, az Egyesült Államok kevésbé érdeklődött a kérdés iránt – emlékeztetett, hozzátéve: most azonban úgy tűnik, hogy mindkét oldalon megvan a szükséges politikai elhatározás, hogy létrejöjjön a megállapodás.
A római eseményen Martonyi János beszélt Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszterrel is. A magyar tárcavezető felidézte, kollégájának felvetette Robert Fico szlovák kormányfő napokban elhangzott beszédét, amivel kapcsolatban szlovák partnere érzékeltette, hogy „nem mindig a szavakra kell figyelni, hanem inkább arra, ami ténylegesen történik”. Robert Fico kijelentése „nem volt kifejezetten eurokonform” – vélekedett Martonyi János. Kiemelte, mindenesetre a szlovák–magyar kapcsolatok jól fejlődnek, Ivan Gašparovič államfő múlt heti budapesti látogatása is jól sikerült. Megjegyezte, ő maga március 13-án Pozsonyba utazik.
Azzal kapcsolatban, hogy hétfőn Bukarestbe utazik, a külügyminiszter közölte, amikor román kollégája, Titus Corlățean korábban Budapesten járt, megállapodtak, hogy viszonozza ezt a látogatást. Az utóbbi időben ugyan voltak „kisebb-nagyobb viták” a két ország között, de már csak azért is elmegy Bukarestbe, hogy „lehetőleg azért megpróbáljuk megőrizni a stratégiai partnerségnek az értékes elemeit” – fogalmazott Martonyi János.
(MTI, Külügyminisztérium)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >