Markit: továbbra sincs javulás az euróövezetben
A vártnál rosszabb kezdeti adatok után februárban sem mutatkozott javulás az euróövezetben: a kereslet csökkenésével küzdő magánvállalkozások tevékenysége az utóbbi egy év legalacsonyabb ütemében bővült, a feldolgozóipari és a szolgáltatóipari cégek teljesítménye egyaránt elmaradt az elemzői várakozásoktól – derült ki a Markit Economics londoni gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexeinek februári előzetes adataiból.
A hétfőn közölt jelentés szerint a feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett, összetett BMI tizenhárom havi mélypontra, 52,7 pontra csökkent februárban. Elemzők 53,3 pontra számítottak a januári 53,6 pont után. Az index értéke mindazonáltal már 2013 júliusa óta a növekedési tartományban tartózkodik.
Mind a szolgáltató szektorban, mind a feldolgozóiparban növekedett a teljesítmény februárban, de az ütem tovább lassult.
Az euróövezetben domináns szerepet játszó szolgáltatóipar beszerzésimedzser-indexe 13 havi mélypontra, 53,0 pontra csökkent a januári 53,6 pontról. Elemzők 53,3 pontra számítottak. A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index értéke 51,0 pontra – 12 havi mélypontra – süllyedt a januári 52,3 pontról, szemben az 52,0 pontos várakozásokkal.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének növekedését, 50 pont alatti értéke pedig csökkenését jelzi. Az előzőnél alacsonyabb 50 pont feletti érték a növekedési ütem lassulását tükrözi.
Németországban, a legnagyobb euróövezeti gazdaságban is lassult a növekedés januárban. Bár a szolgáltató szektor beszerzésimenedzser-indexe 55,1 pontra emelkedett az előző havi 55,0 pontról, a feldolgozóipar teljesítményének erős lassulása – a BMI 52,3 pontról 50,2 pontra süllyedt – azt eredményezte, hogy az összetett mutató értéke 53,8 pontra süllyedt a januári 54,4 pontról.
A második legnagyobb gazdaság, Franciaország stagnál, az összetett BMI értéke 0,4 ponttal 49,8 pontra süllyedt, miközben a feldolgozóipari beszerzésimedzser-index 0,3 ponttal 50,3 pontra nőtt, a szolgáltatóipari beszerzésimedzser-index pedig 0,5 ponttal 49,8 pontra esett.
A csalódást keltő BMI-adatok nagyban növelik annak az esélyét, hogy az Európai Központi Bank márciusban tovább lazítja monetáris politikáját. A Markit felmérése nem egyszerűen csak azt mutatja, hogy a gazdasági növekedés üteme az utóbbi egy évet tekintve a legkisebb szintre esett vissza, hanem a deflációs nyomás fokozódásáról tanúskodik – kommentálta a jelentést Chris Williamson, a Markit vezető közgazdásza, aki szerint az euróövezetben valószínűleg 0,3 százalék alá csökken a növekedés üteme. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
BMI: Mérsékelt bővülés decemberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított decemberi értéke: 50,6.…
Tovább olvasom >BMI: Enyhe fellendülés novemberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított novemberi értéke: 50,3.…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >További cikkeink
NGM: a kormány teljesítette vállalását, 2024-ben 3,7 százalékra mérséklődött az infláció, ami 2025- ben még tovább, 3,2 százalékra csökken
A kormány teljesítette vállalását, 2023-ban letörte, 2024-ben pedig alacsony szinten…
Tovább olvasom >KSH: decemberben 4,6 százalékkal, 2024-ben átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az árak az előző évi azonos időszaki értékeket
2024. decemberben a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >A Shell Hungary felmérése új trendeket mutat a digitális vásárlás terén
Az okostelefonok mindennapi életünk szerves részévé váltak, a Shell Hungary…
Tovább olvasom >