Márciusban stagnált a GKI konjunktúraindexe

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 03. 27. 08:00

A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint márciusban a fogyasztók és az üzleti világ kilátásai sem változtak érdemben februárhoz képest: a GKI konjunktúra index gyakorlatilag stagnált. A cégek foglalkoztatási szándékai enyhén romlottak az előző felméréshez képest, ugyanakkor az értékesítési árak várható alakulására vonatkozó összesített várakozás lényegesen csökkent.

Az üzleti kilátások 2024-ben fokozatosan romlottak s januárban érték el mélypontjukat, majd februárban némi javulás történt. A GKI üzleti bizalmi indexe márciusban nem változott érdemben februárhoz képest. A stagnáló összkép mögött az ipari és építőipari bizalmi index 2, illetve 3 pontos csökkenése, valamint a kereskedelmi és a szolgáltatói bizalmi index 2-2 pontos emelkedése húzódik meg. Aktuálisan az építőipar a legkevésbé és az üzleti szolgáltatások a leginkább derűlátó szektor.

A foglalkoztatási indikátor, ami a vállalkozások összesített foglalkoztatási hajlandóságát jelzi, márciusban enyhén csökkent az egy hónappal korábbihoz képest. Mind a négy ágazatban kissé romlottak a szándékok az előző hónaphoz képest. A következő három hónapban a vállalkozások 9%-a készül a létszám bővítésére, míg 11%-a szűkítené azt.

A gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélésében márciusban nem történt említésre méltó változás.

Az ár indikátor, ami az üzleti szféra ár-képzési terveit sűríti egyetlen számba, az idei harmadik hónapban jelentősen csökkent az előző felméréshez képest. Mind a négy szektorban csökkentek az áremelési szándékok, különösen nagyot az építőiparban. A következő három hónapban a cégek 27%-a szeretne árat emelni (szemben a februári 45%-kal), míg árcsökkentésre 10%-a készül (szemben a februári 5%-kal).

A GKI fogyasztói bizalmi index az elmúlt négy hónapban alig változott, márciusban is stagnált februárhoz képest. Az első tavaszi hónapban a lakosság az elmúlt 12 hónapban tapasztalt pénzügyi helyzetét, illetve a következő 12 hónapra vonatkozó pénzügyi kilátásait is kissé javulónak értékelte, ugyanakkor az ország következő 12 havi gazdasági helyzetét változatlannak gondolja az előző hónaphoz képest, s a nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető saját pénz megítélése az előző havival összehasonlítva kissé romlott. A lakosság inflációs kilátása kissé csökkent, míg a munkanélküliek számának várható alakulását illető kilátás nem változott az év második hónapjához képest.

Kapcsolódó cikkeink