Márciusban 0,2%-kal csökkentek a fogyasztói árak
Márciusban a fogyasztói árak a KSH adatai szerint átlagosan 0,2%-kal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel korábban. Ezen időszak alatt jelentős mértékben csökkent az üzemanyagok ára. A legnagyobb mértékben a fogyasztási főcsoportok között a szeszes italok, dohányáruk és a tartós fogyasztási cikkek drágultak.
Egy év alatt 2015 márciusához viszonyítva az élelmiszerek ára 0,7%-kal emelkedett, ezen belül a cukoré 18,9, az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 18,4, az étolajé 9,1%-kal. A sertéshús ára 19,3, a tejé 10,5, a sajté 7,4%-kal csökkent. A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 2,4, a tartós fogyasztási cikkek 1,7, a szolgáltatások 1,4, a ruházkodási cikkek 0,4%-kal drágultak. A háztartási energia ára a főcsoport átlagában nem változott. Az egyéb cikkekért (gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek) 5,7, ezen belül a járműüzemanyagokért 14,8%-kal kevesebbet kellett fizetni.
Egy hónap alatt, 2016. februárhoz viszonyítva, a fogyasztói árak átlagosan 0,1%-kal emelkedtek. Az élelmiszerek ára 0,2%-kal mérséklődött, ezen belül a csokoládé, kakaó 2,8, a tej 2,0, sertéshús 1,8, a sajt 1,4%-kal került kevesebbe. Nőtt többek között a cukor (1,8%) és az idényáras élelmiszerek (1,7%) ára. A szezonváltás miatt a ruházkodási cikkek drágultak a legnagyobb mértékben (1,1%). Az egyéb cikkek átlagosan 0,5, ezen belül a járműüzemanyagok 1,2%-kal drágultak. A tartós fogyasztási cikkek ára és a szolgáltatásoké egyaránt 0,2%-kal nőtt. A háztartási energia és a szeszes italok, dohányáruk ára nem változott.
Kapcsolódó cikkeink
KSH: májusban a bruttó átlagkereset 702 800 forint volt, 7,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit
Májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 702 800…
Tovább olvasom >KSH: az egy évvel korábbihoz képest 2,6, az előző hónaphoz mérten 1,3 százalékkal mérséklődött az ipari termelés májusban
2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az…
Tovább olvasom >Az elmúlt húsz év leggyengébb kajszitermése várható idén
A KSH adatai szerint Magyarországon a kajszi termése 10–25 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
EM: tovább folytatódik a visszaváltási rendszer fejlesztése
Az előző év elejétől bevezetett rendszernek köszönhetően 2025 nyarára jelentős…
Tovább olvasom >Lassulás és áremelkedés egyszerre – így alakul a tejpiac nyáron
A tejágazatban egyszerre van jelen a nemzetközi árnövekedés és a…
Tovább olvasom >Újabb probléma hozhat élelmiszer-drágulást
Súlyos következményekkel járhat a latin-amerikai agrárszektorra nézve, ha az Egyesült…
Tovább olvasom >