Negatív kilátások a munkaerőpiacon
A magyarországi munkaadók bizonytalannak látják a munkaerőpiaci helyzetet a következő negyedévben; 71 százalékuk nem tervez elbocsátást és munkaerő-felvételt sem szeptember végéig.
A Manpower munkaerő-piaci szolgáltató legfrissebb, reprezentatív felmérése szerint a megkérdezett 750 magyarországi vállalat 13 százaléka tervez elbocsátást, 11 százaléka pedig felvételt 2012 szeptemberének végéig. A kettő különbségéből számított Manpower munkaerő-piaci mutató értéke így mínusz 2 ponton állt, szemben az előző negyedévi mínusz 3, és az előző év azonos időszaki plusz 1 ponttal.
Szekeres Katalin, a Manpower Magyarország marketing vezetője az eredményeket bemutató keddi sajtótájékoztatón kiemelte: a nemzetközi felmérésben vizsgált 41 ország közül Magyarország mellett Csehországban, Spanyolországban, Görögországban, Írországban és Olaszországban tervezett több munkaadó elbocsátást mint munkaerő-felvételt. Hozzátette, hogy Németországban is gyengült a munkáltatók felvételi kedve.
Kiss Judit, a Manpower Magyarország ügyvezető igazgatója elmondta: a magyar munkaadók többségét még mindig a kivárás jellemzi, ugyanakkor elgondolkodtató, hogy azok a hagyományosan a második és harmadik negyedévben erősebb felvételi kedvet mutató iparágak, mint a vendéglátás és az építőipar most a szezon ellenére rendkívül negatív kilátásokat jeleztek előre. A felvételi kedv az előző negyedévhez hasonlóan a szállítmányozás, raktározás és kommunikáció területén a legmagasabb – 6 százalék -, bár a korábbi 11 százalékhoz képest itt 5 százalékpontos visszaesés tapasztalható. Ugyancsak 6 százalékon áll a mutató a nagy- és kiskereskedelem területén, ahol viszont a növekedés kiugróan magas az előző negyedévhez viszonyítva: 16 százalékpont, ami a harmadik negyedéves felmérésben pozitív rekordnak számít – hangsúlyozta Kiss Judit. Kifejtette, hogy bár pozitív tartományban van a gyártás (2 a Manpower mutató értéke), azonban ez a terület, mind negyedéves (-4 százalékpont), mind éves (-7 százalékpont) összehasonlításban csökkenést mutat. A pénzügyi és üzleti szolgáltatások mutatója tavaly ilyenkor nullán állt, mostanra 1 százalékra sikerült felkúsznia – jelezte az ügyvezető igazgató. A mezőgazdaságban a mutató – csakúgy mint tavaly ilyenkor – 0 ponton áll, ugyanakkor az előző negyedévhez képest 11 százalékponttal erősödött az alkalmazási kedv, ami elsősorban szezonális hatásokkal magyarázható. A mutatót összességében leginkább az építőipar húzta lefelé: a szektorban a munkaadók csaknem negyede tervez további elbocsátást, és mindössze két százalék bővítene.
A mutató mínusz 22 ponton áll, negyedéves alapon 9, éves bázison 20 pontot zuhant. Az építőiparban a negatív rekord az idei év első negyedében született: akkor mínusz 27 pont volt a mutató. Igaz, az első negyedéves számokat szezonális hatásokkal is lehetett magyarázni, míg a mostaniak egyértelműen csak azt bizonyítják, hogy a szektor még egyáltalán nincs túl a válságon – hangsúlyozta Kiss Judit. Az elmúlt negyedév legnagyobb vesztese a köz- és szociális szféra volt – a mutató mínusz 18 ponton állt. Bár a javulás jelentős (13 százalékpont), ezen a területen még mindig nagyon nehéz állást találni, 100 megkérdezett munkaadóból 13 tervez elbocsátást, és csupán 8 felvételt. Regionális összehasonlításban továbbra is a nyugat-dunántúli munkakeresők vannak a legjobb helyzetben: itt az előző negyedéves 8 százalékáról sikerült tovább erősödni, 12 százalékra. Ezen kívül csak az Észak-Alföld mutatója van pozitív tartományban, 2 százalékon. A fővárosi mutató mínusz 1 százalékon áll, ami az idén a legjobb adat. A felmérés szerint a Dél-Alföldön a legrosszabbak a kilátások: a mutató itt mínusz 9 százalékon áll, és mindössze 1 százalékponttal előzi meg a Dél-Dunántúl – mondta Kiss Judit. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megugrott a FAO globális élelmiszerár indexe
Az elmúlt 18 hónap legmagasabb értékére ugrott az élelmiszer-alapanyagok globális…
Tovább olvasom >Suppan Gergely: magasabb növekedési pályára állhat a gazdaság
Magasabb növekedési pályára állhat a magyar gazdaság 2025-től – mondta…
Tovább olvasom >Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >