Májusban is nőtt az idegenforgalom
Májusban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 6,9, a belföldi vendégeké 4,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Az összesen 2,42 millió vendégéjszaka 5,8 százalékkal haladta meg a tavaly májusit – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az év első öt hónapjában a kereskedelmi szálláshelyek vendégforgalma 10,1 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest. A külföldiek 11,9, a belföldi vendégek 8,2 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el, mint tavaly január-májusban.
A naptárhatástól megtisztított, vendégéjszakában mért külföldi vendégforgalom 7,6 százalékkal, a belföldi vendégforgalom 5,5 százalékkal nőtt májusban. A szállodák szobakihasználtsága 4,0 százalékponttal, 60,5 százalékra nőtt.
Májusban a kereskedelmi szálláshelyek folyó áron számolt bruttó árbevétele 17 százalékkal 41,5 milliárd forintra emelkedett, ezen belül a szállásdíjbevétel 18 százalékkal 25 milliárd forintra, a vendéglátás bevétele 16 százalékkal 8 milliárd forintra, az egyéb szolgáltatások bevétele 14 százalékkal 8 milliárd forintra emelkedett.
Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 2,9 százalékkal többet, közel 2 milliárd forintot költöttek az azt elfogadó 2107 kereskedelmi szálláshelyen.
A vendégéjszakában mért forgalom hattizede Budapesten jelentkezett, ahol 8,3 százalékos volt a növekedés. A turisztikai régiók közül a legnagyobb mértékű, 25 százalékos bővülés Dél-Alföldet jellemezte.
A belföldi vendégek száma 6,6, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 4,5 százalékkal bővült, és megközelítette az 1,1 milliót. A vendégéjszakában mért forgalom a kempingek kivételével mindegyik szállástípusban nőtt. A turisztikai régiók többségében stagnált vagy kismértékben emelkedett a vendégéjszakák száma, a szálláshelyek Budapest-Közép-Dunavidéken (+13 százalék), illetve Dél-Alföldön (+8,7 százalék) mértek jelentősebb növekedést.
Januás-májusban a szálláshelyek 10,1 százalékkal több, összesen 9,3 millió vendégéjszakát regisztráltak. A szállodák szobakihasználtsága 4,4 százalékponttal, 53,2 százalékra emelkedett.
A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron 15,5 százalékkal több, 153 milliárd forint bruttó árbevételt értek el január-májusban. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >A GVH kész beavatkozni az élelmiszerek piacán zajló folyamatokba
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nyomon követi az élelmiszerek piacán zajló…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és természetvédelem egy nagyberuházásban
Az idén tavasszal nyíló Le Primore Hotel & Spa nemcsak…
Tovább olvasom >Valentin-napi gasztronómiai kaland Gianni Annonival a Candy szervezésében
Egy igazán különleges desszertkészítő élményre invitálta a gasztronómia szerelmeseit a…
Tovább olvasom >Ki vagy, ha mogyorót ennél? – A nap videója
Akár a Snickers őse is lehetne az ázsiai mogyorós édesség,…
Tovább olvasom >