Májusban alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint májusban a vállalkozói szféra és a lakosság kilátásai sem változtak érdemben áprilishoz képest. A GKI konjunktúraindexe hibahatáron belül csökkent. A cégek foglalkoztatási szándékai csak nagyon enyhén javultak, áremelési tervei pedig viszont érezhetően csökkentek. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága valamelyest romlott az előző hónaphoz képest.
A GKI konjunktúra index, ami a vállalati és lakossági kilátások összefoglaló mutatója, májusban hibahatáron belül, szűk 1 ponttal csökkent az előző hónaphoz képest. A GKI üzleti bizalmi index, a vállalkozói szektor kilátásait összefoglaló, egyetlen számba sűrítő konjunktúra-mutató tavaly július óta egy rendkívül szűk sávban ingadozott. Az index ebből a sávból májusban sem tört ki, az előző hónaphoz képest hibahatáron belül, 1 ponttal csökkent. Az aktuális hónapban csak az építőipari cégek körében következett be markánsan kedvező változás (3 pontos emelkedés), a kereskedelemben nem változott a kép, míg az iparban és az üzleti szolgáltatások terén kissé romlottak a várakozások (1-2 pontos esés). Az iparban csak a saját termelésű készletek megítélése lett kedvezőbb az áprilisinál. A teljes rendelésállomány értékelése kissé, a következő három hónapban várható termelési kilátás viszont érdemben romlott. Az építőiparban a rendelésállomány értékelése és a foglalkoztatási várakozások is érezhetően javultak. A kereskedelemben az előző három hónap üzletmenetével való elégedettség kissé csökkent, a készlet-szintről alkotott vélemény nem változott, míg a következő három hónapban várható megrendelések értékelése kedvezőbb lett. A szolgáltató ágazatban az előző három hónap üzletmenetének megítélése kissé romlott, a következő három hónapra vonatkozó forgalmi várakozások és a foglalkoztatási tervek pedig alig változtak.
A vállalkozások foglalkoztatási hajlandósága májusban csak nagyon enyhén javult, a létszám bővítését és csökkentését tervezők aránya nagyjából megegyezik. A derűlátók csak a szolgáltató cégek körében alkotnak határozott többséget. Az üzleti szféra összesített áremelési tervei májusban jelentősen, hat havi mélypontjukra estek. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága enyhén romlott.
A GKI fogyasztói bizalmi index, a januári-februári jelentős kilengés után, „megnyugodott”, májusban is csak hibahatáron belül változott az előző hónaphoz képest. A lakosság a következő 12 hónapra vonatkozó saját pénzügyi helyzetét, valamint az ország várhatógazdasági helyzetét enyhén javulónak, míg elmúlt 12 hónapban tapasztalt saját pénzügyi helyzetét változatlannak értékelte az előző hónaphoz képest. Ugyanakkor a nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető saját pénz megítélése kissé romlott. Áprilishoz képest a lakosság inflációs várakozása kissé emelkedett, s a munkanélküliségtől való félelem is erősödött.
Kapcsolódó cikkeink
Magasak a lakosság árvárakozásai: alig változnak az inflációs illúziók
2022–23-ban az árak növekedése állt a közbeszéd középpontjában, ám ez…
Tovább olvasom >GKI elemzés: Keresetek – mennyi az annyi?
Az utóbbi hónapok egyik leggyakoribb kérdése, hogy a rendkívül magas…
Tovább olvasom >GKI elemzés: Kicsi a bors, de erős: a magyar KKV-k helyzete
Az elmúlt két hónapban a kormány az új gazdasági akcióterv…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >