Május végén Magyarország kihirdetheti a mentességet a ragadós száj- és körömfájás ügyében
A ragadós száj- és körömfájás vírus utolsó kitörése óta nem észleltek új eseteket, a lappangási idő leghosszabb részén is „túl vagyunk”. Amennyiben így marad a helyzet május 31-ig, akkor kihirdethetik a mentességet, és az Európai Unió egy hónappal később eltörölhet minden korlátozó intézkedést Magyarországgal szemben – jelentette be Nagy István agrárminiszter az M1 aktuális csatorna Ma reggel című műsorának szombati adásában.

Nagy István agrárminiszter (Fotó: AM)
Közölte: a 21 napos lappangási idő kezdete óta nem észleltek újabb fertőzést, és ha ez nem változik, akkor a mentességet igazoló dokumentumokat a kormány benyújthatja az Európai Unió felé, és így június végétől korlátlanul visszaállhat az állat- és élelmiszerexport. Nagy István hangsúlyozta: mindenhol továbbra is nagyon szigorú kontrollintézkedések vannak érvényben, és a gazdákat a járványügyi szabályok fegyelmezett betartására kérik, hogy kizárható legyen a fertőzés újbóli megjelenése. Az eddig kormányzati intézkedéseket sorolva elmondta, elsőként a Bérgarancia Alapból átvállalták a telepen dolgozók bérét a telepek újraindulásáig és egyéves hitelmoratóriumot vezettek be, így a beruházási és forgóeszközhitelek kamatait és tőkerészleteit sem kell a gazdáknak fizetniük.
Ezen felül a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) három részből álló programcsomagot indított 217 milliárd forintos kerettel
Ez nemcsak az érintett telepek számára elérhető, hanem a magyar állattartókat és élelmiszer-gazdaságban dolgozókat is támogatja. Ennek első eleme egy 150 milliárd forintos forgóeszközhitel-program, amelyből 100 milliárd forint a már meglévő hitelek kiváltását szolgálja, míg egy 50 milliárd forintos rész bankgarancia formájában segíti a vállalkozásokat. A programcsomag második lépcsőjeként újra elérhetővé válik az MFB három korábbi agrárterméke az agrár- és élelmiszeripari és a termelői értékesítő szervezetek (TÉSZ) részére, 17 milliárd forintos kerettel. A harmadik elem részeként egy 50 milliárd forintos beruházási hitelprogram is elindul – tette hozzá. Ismertette: a ragadós száj- és körömfájás miatt korlátozás alá eső területek sertéstartói is nehéz helyzetbe kerültek, ezért arra ösztönözték a felvásárlókat és feldolgozókat, hogy vásárolják fel a vágósertéseket, akár a piaci ár 60 százalékáért, míg a gazdákat a kieső árkülönbözet maximum 40 százalékáig a kártalanítási alapból kompenzálják. Ezzel az intézkedéssel a térségből hetente mintegy 10 ezer teljesen egészséges vágósertés kerülhet feldolgozásra.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben
Országszerte ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben és…
Tovább olvasom >Hazánk újra mentes a magas patogenitású madárinfluenzától
Magyarország ismét madárinfluenzától mentesnek minősül az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) előírásai…
Tovább olvasom >Magyar agrárinformatikai cég hódít Malajziában
Malajziában indult el egy kiemelt zöldmezős agrárberuházás, ahol a magyar…
Tovább olvasom >További cikkeink
EM: tovább folytatódik a visszaváltási rendszer fejlesztése
Az előző év elejétől bevezetett rendszernek köszönhetően 2025 nyarára jelentős…
Tovább olvasom >Lassulás és áremelkedés egyszerre – így alakul a tejpiac nyáron
A tejágazatban egyszerre van jelen a nemzetközi árnövekedés és a…
Tovább olvasom >Újabb probléma hozhat élelmiszer-drágulást
Súlyos következményekkel járhat a latin-amerikai agrárszektorra nézve, ha az Egyesült…
Tovább olvasom >