Magyarországon nem mérgez a cseh metilalkohol, de a NÉBIH fokozottan ellenőriz
A cseh hatóság az élelmiszer- és takarmánybiztonsági gyorsriasztási rendszeren (RASFF) keresztül tájékoztatta a tagországokat, hogy ismeretlen eredetű, mérgező metil-alkoholt tartalmazó szeszes italok kerültek kereskedelmi forgalomba. A metil-alkohollal hamisított szeszes italok már több halálesetet és megbetegedést is okoztak Csehországban, Lengyelországban és Szlovákiában. Jelenleg nincs arra vonatkozó információ, amely szerint Magyarországra is került volna a mérgező szeszes italokból, azonban – az elővigyázatosság elvét követve – a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) elrendeli a megyei kormányhivatalok élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi igazgatóságai útján a termékek fokozottabb ellenőrzését.
Csehország területén intenzív hatósági ellenőrzés folyik, több hatóság közreműködésével. Ideiglenes vészhelyzeti bizottságot állítottak fel az Egészségügyi Minisztériumban és helyi szinten is. Az eddigi beszámolók alapján 19 haláleset történt és 36 személy került kórházba.
A veszélyes alkohol forrását még nem erősítették meg, de a rendőrségi kivizsgálás jelentős előrehaladásáról számoltak be. A legfrissebb információk szerint a cseh Egészségügyi Minisztérium közölt egy listát a hamisított alkoholos italok címkéiről, amely honlapjukon elérhető:
Eszerint a következő italokat hamisították: Lašský Tuzemák, Tuzemák, Švestková vodka, Vodka Lunar, Hanácká vodka, Meruňka, Albánská borovička.
A legális körülmények között előállított, és forgalomba hozott szeszes italokra szigorú szakmai előírások érvényesek, így a legális hazai forgalomban kapható, a vonatkozó előírásoknak mindenben megfelelő szeszes italok metanol mérgezést nem okozhatnak. Illegális eredetű, szándékosan hamisított, továbbá házilag, szakértelem nélkül és nem ellenőrzött körülmények között előállított italok esetén fordulhat elő magas metanol tartalom. Erre érdemes a külföldön vásárolt italok fogyasztásakor is gondolni, valamint kerülni az ellenőrizhetetlen forrásból származó szeszes italok vásárlását, fogyasztását. A NÉBIH felhívja a lakosság figyelmét, hogy a cseh Egészségügyi Minisztérium által közzétett listán szereplő termékek kapcsán fokozott óvatossággal járjanak el.
A Csehországból származó tömény szesz behozatalának átmeneti tilalmát hagyta jóvá Szlovákia a hétvégén történt metil-alkohol-mérgezések kapcsán. Az intézkedésről kedden tárcaközi egyeztetésen született döntés. A tilalom kedden 17 órakor lép érvénybe és a Csehországban gyártott, illetve az onnan származó tömény szeszes italokra vonatkozik.
A keddi döntést a szlovákiai polgárok egészségének védelmével indokolta Zuzana Zvolenská egészségügyi miniszter, aki hétfőn még annak a nézetének adott hangot, hogy Szlovákiában nem nevezhető drámainak a metil-alkohol-mérgezések miatt előállt helyzet, így nem kell korlátozni a szeszforgalmazást.
A magyar pálinkának semmi köze a cseh- és lengyelországi metil-alkohol-mérgezéshez – tudatta keddi közleményében a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM).
A sajtóban megjelent téves információkkal szemben a Csehországban és Lengyelországban az elmúlt napokban már több halálos áldozatot is követelő metil-alkohollal szennyezett szeszes ipari termék semmilyen formában nem hozható összefüggésbe a magyar pálinkával – olvasható a közleményben.
A VM közölte: a Magyarországon előállított, illetve forgalomba hozott pálinkák szigorú élelmiszer-biztonsági előírások alapján, ellenőrzött körülmények között készülnek, fogyasztásuk biztonságos. (Index)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >A baby boomerek jelentik a növekedés kulcsát az öregedésgátló bőrápoló termékek piacán
A Baby Boomer generáció növekvő érdeklődése az egészséges öregedés iránt…
Tovább olvasom >A versenyfenyegetettséget elemzi a dunnhumby és a Placer.ai új AI-alapú eszköze
Új AI-eszközt alkotott a dunnhumby és a Placer.ai, amely képes a…
Tovább olvasom >