Magyarországon még mindig kevesen gondolkoznak kifejezetten energiahatékonysági célú fejlesztésekben
Magyarországon még mindig kevesen gondolkoznak kifejezetten energiahatékonysági célú fejlesztésekben. Erre bizonyíték, hogy az elmúlt néhány évben összesen 2500-3000 milliárd forintot költöttünk energetikai*, ám ennek csak kevesebb mint fele járt érdemi energiamegtakarítással. A felújítási munkálatok közül a szigetelés pénzt is hoz a házhoz a komfort előnyökön felül. Ha hőszigetelésre fordítjuk a támogatást, a korábbiakhoz képest évekkel rövidül a befektetett összeg megtérülési ideje a csökkent rezsikiadásoknak köszönhetően.
Az 1990 előtt épült, családi házak energetikai korszerűsítésére lehet igénybe venni a júniusban indított új otthonfelújítási programot. A házszigetelésre, nyílászárók cseréjére, melegvíz- és fűtésrendszer korszerűsítésére felhasználható programban legfeljebb 7 milliós beruházással lehet részt venni. A támogatás elsődleges feltétele, hogy a vele megvalósult beruházással az ingatlan legalább 30 százalékos primer energiamegtakarítást érjen el.
A kialakult helyzet rávilágít arra is, hogy magunknak kell tenni azért, hogy minél kevesebb energiát fogyasszunk, ugyanis a hazai új lakóépületek átlagos osztályzata CC, az elkészült energetikai felmérések alapján a használt lakóépületek túlnyomó többsége pedig CC, vagy annál rosszabb energetikai besorolású.
A Knauf Insulation egy korábbi, nem reprezentatív felmérése szerint Magyarországon a háztartások rezsijük átlagosan 75 százalékát fűtésre-hűtésre költik, ugyanis az épületek 60-70 százalékában nincs megfelelően szigetelve sem a tető, sem a födém. Hiába vannak modern nyílászáróink: mivel a meleg levegő felfelé száll, az energia 25 százalékát elveszítjük a tetőn keresztül. Az üveggyapot a világon a leggyakrabban használt szigeteléstípus. Kiváló hő- és hangszigetelő anyag, tűzvédelmi besorolása A1-es vagyis nem éghető, jó a páraáteresztő képessége, biztosítja az épületek szellőzését. Magastetőkben szarufák közti, és szarufák alatti hőszigetelésként, padlásfödém és válaszfal hőszigetelésként is alkalmazható.
„A legolcsóbb és legtisztább energia a fel nem használt energia! Az egyik leghamarabb megtérülő befektetés a födém szigetelése lehet”
– mondta Aszódy Tamás a Knauf Insulation ügyvezető igazgatója.
A támogatott korszerűsítéssel kapcsolatos elvárást, hogy a beruházás legalább 30 százalékos primer energiamegtakarítást eredményezzen, amelynek, ha része a tetőtér padlásfödémének vagy szarufák közötti üregek hőszigetelése, azt üveggyapottal lehetne a leghatékonyabban teljesíteni. Azonban ez a szigetelőanyag típus egyelőre nincs fent az ÉMI – Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. által meghatározott – pontozásos rendszerrel kiválasztott – támogatott kulcstermékek listáján.
A Knauf Insulation szakemberei, illetve az üveggyapot gyártók vitatják az elbírálás helyességét, hiszen a rendelkezésre álló környezetbarát anyagok közül az adott szigetelési igényt az üveggyapottal lehet legolcsóbban kielégíteni. Az üveggyapot az egyik legkörnyezetkímélőbb hőszigetelő anyag, 80 százaléka újrahasznosított üvegből készül és a további összetevői is természetes anyagok.
Az az indok sem állja meg a helyét, hogy nagyobb a termék szállítási távolsága. Valóban távolabbról érkezik az üveggyapot, akár kétszer, háromszor messzebbről is, mint a kőzetgyapot, csak azt a tényt nem vették figyelembe a pontozáskor, hogy akár 5-6-szor nagyobb az üveggyapot elszállítható mennyisége egy adott eszközzel, mivel az anyag nyugalmi térfogata ennyivel kisebb. A Knauf Insulation MPN fantázianevű könnyű kőzetgyapot termékéből (ami kulcstermék az ÉMI pontrendszerében) 1 kamionnyi mennyiség 3 db családi ház 25 cm vastag padlásfödém hőszigetelésére elegendő mennyiség. Ha üveggyapottal végeznénk el ugyanezt a munkát, ugyanebben a vastagságban és minőségben 19 családi házra lenne elegendő az egy kamionon szállítható mennyiség, de az üveggyapot nem minősül kulcsterméknek. Ráadásul a távolság megállapítása sem releváns, mivel a gyártó ország fővárosának távolságát veszik figyelembe a szállítási útvonal hosszának megállapításakor
Úgy tűnik, hogy az üveggyapot és fújható üveggyapot szigetelőanyagokat adminisztratív eszközökkel mesterségesen szorítják ki a támogatott termékek listájáról.
A Knauf Insulation szakemberei bíznak azonban abban, hogy az ÉMI figyelembe veszi a fent felsorolt szempontokat és módosít a pontozás szempontrendszerén.
Kapcsolódó cikkeink
Zöldülnek a Lidl épületei
Az idén 20 éves Lidl Magyarország 2023 végéig minden saját…
Tovább olvasom >Elkezdődött a Lidl Magyarország eddigi legnagyobb logisztikai központjának építése
Megkezdődött a Lidl Magyarország ötödik, hazánkban az eddigi legnagyobb logisztikai…
Tovább olvasom >Fenntartható mobilitás a Westendben: úttörő mikromobilitási fejlesztések
A Westend bevásárlóközpont új, „Westend – összekapcsolva a várossal” nevű…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >