Magyarországon is megduplázódott az őszibaracktermés
Az időjárási nehézségek ellenére az idei év kiváló eredményeket hozott a baracktermelés terén Európa-szerte. Az Európai Unió szinte minden régiójában növekedett az őszibarack és a nektarin termésmennyisége, és hazánkban is jelentős előrelépés tapasztalható: az őszibarack termése közel kétszerese lett a tavalyinak, miközben a kajszibarack piaca is virágzik.
Rekordtermés Magyarországon
Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) jelentése szerint az őszibarack szedése július 16-án már 51,2%-on állt, a termésátlag pedig 10,8 tonna/hektár körül alakult, ami jelentős növekedést jelent a tavalyi évhez képest. 2023-ban összesen 13,8 ezer tonna őszibarack és nektarin termett Magyarországon. Azonban érdemes megjegyezni, hogy az őszibarack termőterülete az elmúlt öt évben jelentősen csökkent, 2018-ban még 4,9 ezer hektáron, tavaly viszont már csak 2,3 ezer hektáron termesztették.
A kajszibarack esetében is hasonlóan pozitívak az eredmények: a szezon korábban kezdődött és várhatóan tovább is tart, mint a korábbi években. Jelenleg hazánkban közel 5 ezer hektáron, 1.731 termelő foglalkozik kajszibarack termesztésével, és a termőterületek folyamatosan növekednek. A kajszibarack fő termesztő körzetei Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Fejér, Pest, Somogy és Tolna vármegyékben találhatók.
Kedvező kilátások Európában
Az Európai Unió négy vezető őszibarack- és nektarintermelő országa, Spanyolország, Olaszország, Görögország és Franciaország esetében a termésmennyiség várhatóan 5%-kal emelkedik az előző évhez képest, elérve a 2,7 millió tonnát. A nektarin termése 8%-os növekedést mutathat, nagyságrendileg 1,34 millió tonnára, míg az őszibaracké 1,04 millió tonnára emelkedik, ami 4%-os javulást jelent.
Egyedül a lapos barack termésmennyisége csökkenhet idén, várhatóan 4%-kal, 310,8 ezer tonnára. Ez az enyhe visszaesés azonban nem befolyásolja jelentősen a barackpiac egészének pozitív kilátásait – írja az Agrárszektor.
A klímaváltozás kihívásai
A mezőgazdaságban egyre inkább éreztetik hatásukat a szélsőséges időjárási körülmények, ami komoly kihívás elé állítja a termelőket. Idén tavasszal a gyümölcsösök két-három héttel előrébb jártak a megszokottnál, ami miatt a tavaszi fagyok jelentős károkat okoztak. Mindezek ellenére a hazai és az európai baracktermés is kiváló eredményeket mutat, ami reményt ad a jövőre nézve.
Az idei barackszezon eredményei azt mutatják, hogy bár a klímaváltozás új kihívásokat teremt, a termelők alkalmazkodóképessége és a kedvező időjárási viszonyok révén továbbra is jelentős terméshozamot tudnak elérni. Az őszibarack és nektarin piaca Európa-szerte stabilnak tűnik, és a következő években is hasonlóan jó kilátásokra számíthatunk.
Kapcsolódó cikkeink
Felélénkült a burgonya exportpiaca
A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő…
Tovább olvasom >Kevesebbet vágtunk, többet exportáltunk szarvasmarhából
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2024 január–júliusában a szarvasmarha…
Tovább olvasom >Alacsonyabb a hazai karbonkibocsátás a nyugati átlagnál
A K&H Csoport és az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) által kifejlesztett…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >