Magyarországon 2,3 százalékos GDP-növekedést vár a Coface
Az idén 2,3 százalékos GDP-növekedés várható Magyarországon, a magyar gazdaságot csak visszafogottan érinti a svájci frank erősödése a devizaalapú hitelek árfolyamának rögzítése miatt – állapítja meg a Coface nemzetközi hitelbiztosító friss elemzésében.
A párizsi székhelyű hitelbiztosító az MTI-hez eljuttatott elemzésében a magyar gazdasággal kapcsolatban pozitívumként emeli ki a megbízható infrastruktúrát, a képzett munkaerőt és a külföldi befektetések jelentős mértékét. Rámutatnak azonban arra is, hogy a gazdasági fejlődés szempontjából kockázatot jelent a magas államadósság.
A Coface elemzői kiemelték: a svájci jegybank döntése után bekövetkező frankerősödés a hiteleken keresztül több közép-kelet-európai országot érint, köztük Magyarországot is. Szerintük azonban a frank erősödése Magyarországon csak kevésbé hat a pénzügyi folyamatokra a devizaalapú jelzáloghitelek árfolyamának rögzítése miatt. A hitelbiztosító B országkockázati kategóriában tartja Magyarországot.
A Coface elemzői a svájci gazdaságról azt írták, a svájci jegybank döntése miatt kialakult erős frank lefelé mutató kockázatokat jelent a svájci gazdaság idén várható 1,6 százalékos növekedésére nézve, és a deflációs kockázatok is erősödnek. Az erős frank több területen is negatív hatással van a svájci gazdaságra, például csökkenti az országba érkező turisták vásárlóerejét, kedvezőtlenül érinti a feldolgozóipart. A globális piacokat ellátó svájci cégek, köztük a gyógyszeripari és óragyártással foglalkozó cégek számára ugyanakkor kevésbé „veszélyes” az erős frank – emelik ki a Coface szakértői.
A Coface csoport a világ egyik vezető hitelbiztosítója, 440 ember foglalkoztat, 2013-ban 1,440 milliárd euró konszolidált forgalmat könyvelhetett el, a világ 97 országában van jelen, és 37 000 cég tranzakciójának biztonságosságáról gondoskodik több mint 200 országban. A Coface minden negyedévben 160 ország kockázati értékelését teszi közzé. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Ez vezethet a gazdaság bővüléséhez 2025-ben
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány legfrissebb elemzése szerint Magyarország gazdasági teljesítménye…
Tovább olvasom >GKI elemzés: A gazdasági kiszolgáltatottságról mi magunk is tehetünk
A kormány 2025-ös „repülőrajtjához” szükség lenne az export felfutására (a…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: a GDP-adatok mellett az emberek életét befolyásoló mutatók is kedvezően alakultak
A bruttó hazai terméken (GDP) túl emberi életek vannak, az…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >