Magyarországi fürdők: kihívások és lehetőségek
Magyarország a termálvizek országa, ahol több mint 400 fürdő és uszoda működik, ezek közül sok a gyógyvízéről híres. Azonban az elmúlt évek során a Covid-járvány és az infláció jelentős válságot okozott ebben az ágazatban. Noha a fürdők történetileg fontos turisztikai vonzerőt képeznek, ma már többen szembesülnek csökkenő vendégforgalommal és anyagi nehezézségekkel – mutat rá a Pénzcentrum cikke.
Balogh Zoltán, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára szerint 2024-ben a vendégforgalom még mindig nem érte el a 2019-es szintet; a 90%-os visszaesés pedig elsősorban az inflációra vezethető vissza. Az emelkedő élelmiszerárak és általános megélhetési költségek miatt sokan ritkábban látogatnak el a fürdőkbe. Emellett a fürdőbelépők árai is nőttek, részben a jelentős energiaáremelkedések miatt.
A fürdők nagy energiaigényű létesítmények, ahol az áram és a gáz költsége drámai módon nőtt meg. Ezen felül az idei évtől a nem lakossági fogyasztók számára a víz- és csatornadíjak is triplázódtak. További terheket jelent a szigorúdt szabályozás, amelyik kötelezővé tette a vízvizsgálatok gyakoriságának növelését, a vegyszerhasználat felülvizsgálatát, valamint a gyógymedencék korszerűsítését.
Az emelkedő költségek következtében több fürdő kénytelen volt áttérni a szezonális nyitvatartásra, míg néhány hely bezárni kényszerült. Egyes települések esetében a fürdő fenntartása akkora terhet jelentett, hogy az önkormányzatok már nem tudták tovább finanszírozni az intézményeket.
Balogh szerint az infláció stabilizálódása és a minimálbér emelkedése némi reményt nyújthat, hogy több pénz marad a családoknál, amit szabadidős tevékenységekre fordíthatnak. Ugyanakkor a SZÉP kártya lakásfelújításra történő felhasználásának lehetősége tovább csökkentheti a fürdőkbe áramló pénzt. Pozitívum viszont, hogy a sportcélú felhasználás erősítheti a sportmedencék látogatottságát.
A Magyar Fürdőszövetség összeállított egy listát kevésbé ismert, de kedvező árú fürdőkről, mint például a Bükkszéki Salvus Gyógyfürdő, a Borgátafürdő vagy az Algyői Borbála Gyógyfürdő. Ezek a létesítmények családiasabb hangulatot árasztanak, miközben alacsonyabb belépődíjakkal csábítják a vendégeket.
Kapcsolódó cikkeink
Franciaországot 100 millió külföldi turista kereste fel tavaly
Franciaország 100 millió külföldi látogatót fogadott 2024-ben, a párizsi olimpiai…
Tovább olvasom >Újabb rekordévet zártak a magyar turisták Horvátországban
A harmadik éve tartó emelkedő ütemnek megfelelően 2024-ben újabb rekordévet…
Tovább olvasom >NGM: szárnyal a turizmus, novemberben 17 százalékkal bővült a vendégforgalom
Újabb csúcsokat döntött a hazai turizmus 2024 novemberében: a vendégek…
Tovább olvasom >További cikkeink
A magyar kiskereskedelmi szektorban már láthatóak a növekedés jelei
A legfrissebb statisztikák alapján a magyar kiskereskedelmi szektorban már láthatóak…
Tovább olvasom >A világgazdaság nyugati és keleti blokkra szakadása rengeteg veszéllyel jár
A világgazdaság nyugati és keleti blokkra szakadása olyan méretű károkat…
Tovább olvasom >Az EU újabb alternatív fehérjeforrást engedélyezett: itt a lisztbogár lárvapor
Az Európai Unió újabb lépést tett az alternatív fehérjeforrások bevezetése…
Tovább olvasom >