Magyarországi fürdők: kihívások és lehetőségek
Magyarország a termálvizek országa, ahol több mint 400 fürdő és uszoda működik, ezek közül sok a gyógyvízéről híres. Azonban az elmúlt évek során a Covid-járvány és az infláció jelentős válságot okozott ebben az ágazatban. Noha a fürdők történetileg fontos turisztikai vonzerőt képeznek, ma már többen szembesülnek csökkenő vendégforgalommal és anyagi nehezézségekkel – mutat rá a Pénzcentrum cikke.

A fürdőbelépők árai is nőttek
Balogh Zoltán, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára szerint 2024-ben a vendégforgalom még mindig nem érte el a 2019-es szintet; a 90%-os visszaesés pedig elsősorban az inflációra vezethető vissza. Az emelkedő élelmiszerárak és általános megélhetési költségek miatt sokan ritkábban látogatnak el a fürdőkbe. Emellett a fürdőbelépők árai is nőttek, részben a jelentős energiaáremelkedések miatt.
A fürdők nagy energiaigényű létesítmények, ahol az áram és a gáz költsége drámai módon nőtt meg. Ezen felül az idei évtől a nem lakossági fogyasztók számára a víz- és csatornadíjak is triplázódtak. További terheket jelent a szigorúdt szabályozás, amelyik kötelezővé tette a vízvizsgálatok gyakoriságának növelését, a vegyszerhasználat felülvizsgálatát, valamint a gyógymedencék korszerűsítését.
Az emelkedő költségek következtében több fürdő kénytelen volt áttérni a szezonális nyitvatartásra, míg néhány hely bezárni kényszerült. Egyes települések esetében a fürdő fenntartása akkora terhet jelentett, hogy az önkormányzatok már nem tudták tovább finanszírozni az intézményeket.
Balogh szerint az infláció stabilizálódása és a minimálbér emelkedése némi reményt nyújthat, hogy több pénz marad a családoknál, amit szabadidős tevékenységekre fordíthatnak. Ugyanakkor a SZÉP kártya lakásfelújításra történő felhasználásának lehetősége tovább csökkentheti a fürdőkbe áramló pénzt. Pozitívum viszont, hogy a sportcélú felhasználás erősítheti a sportmedencék látogatottságát.
A Magyar Fürdőszövetség összeállított egy listát kevésbé ismert, de kedvező árú fürdőkről, mint például a Bükkszéki Salvus Gyógyfürdő, a Borgátafürdő vagy az Algyői Borbála Gyógyfürdő. Ezek a létesítmények családiasabb hangulatot árasztanak, miközben alacsonyabb belépődíjakkal csábítják a vendégeket.
Kapcsolódó cikkeink
Szallas.hu: a hazai vendégek többnyire 1-2 éjszakás foglalással utaztak belföldön az első negyedévben
Hosszú hétvége híján főként rövid, 1-2 éjszakás belföldi utazásokat választottak…
Tovább olvasom >Miniország, óriási újdonságok – Húsvétra bővül a Mini Magyarország!
A történelmi Magyarország mértani közepén, az ország legnagyobb Arborétumában található A szarvasi Mini…
Tovább olvasom >Top 10 légitársaság, ahol a fedélzeti étkezés gasztronómiai élmény – Íme, a Food & Wine rangsora
A „repülős kaja” kifejezés sokáig egyet jelentett a középszerűség szinonimájával,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Komoly átalakulásban a magyar tésztapiac
A szokások változása alapjaiban formálják át a magyar tésztapiacot –…
Tovább olvasom >Magyar Édességgyártók Szövetsége: stagnáló piacon egyensúlyoz a magyar édesipar
A hazai édesipar számára mennyiségben stagnáló piacot hozott 2024, és…
Tovább olvasom >Linamar és Gallicoop vezeti továbbra is a Békés vármegyei TOP100 vállalati listát
Továbbra is a Linamar Hungary Zrt. és a Gallicoop Zrt.…
Tovább olvasom >