Magyarország nettó sertésexportőr
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet folyamatosan nyomon követi, és a rendszeres kiadványaiban közreadja a világ mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek piacainak tendenciáit. A KSH és az AKI Piaci és Árinformációs Rendszer (PÁIR) adataiból még a rövid távú kiskereskedelmi üzleti döntések előtt is érdemes pontosan tájékozódni.
A legutóbbi piaci jelentésből kiderül, hogy az Európai Unióban az „E” kereskedelmi osztályba tartozó sertés vágóhídi belépési ára hasított hideg súlyban mérve, kilónként 1,35 euró volt 2014 decemberében; 21 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
A nyerstej termelői átlagára kilónként 97,77 forint volt 2014 decemberében, ami éves szinten nyolc százalékos csökkenést mutat. A nyerstej felvásárlása 16 százalékkal nőtt ugyanebben az összehasonlításban. Az olaszországi Veronában a nyerstej azonnali (spot) piaci ára a 3. héten 9 százalékkal, kilónként 0,34 euróval csökkent a 49. hetihez képest. Magyarországon a nyerstej kiviteli ára 97,04 forint volt 2014 decemberében, egy év alatt 23 százalékkal esett, és egy százalékkal maradt el a belpiaci ártól.
***
A Budapesti Nagybani Piac felhozatalát az import zöldségfélék széles kínálata jellemezte 2015 3. hetén. Elsősorban a belföldi termesztésben jelenleg nem található fajokból kínáltak külpiacit, de előfordultak import, tárolási termékek is, amelyek a belföldi mellett szerepeltek a választékban. Belpiaci, illetve import gömb és fürtös típusú paradicsom egyaránt megjelent a kínálatban a 3. héten, koktélparadicsomból azonban kizárólag olaszországit lehetett kapni, kilónkénti 925 forintos áron.
***
Magyarország borimportja 13 százalékkal csökkent 2015 januárjában 2014 hasonló időszakához képest. Az import 87 százaléka lédig, a többi palackos kiszerelésű volt. A lédig borok csaknem teljes mennyisége Olaszországból érkezett hazánkba. A palackos borok 41 százaléka Németországból származott, ugyanakkor nagyobb mennyiséget vásároltunk Olaszországból (31 százalék) és Spanyolországból (12 százalék) is. A palackos és a lédig kiszerelésű borok behozatalának összértéke 28 százalékkal csökkent a vizsgált időszakban. Ezen belül a palackos borok importjának értéke 15 százalékkal emelkedett, a lédig boroké csaknem a felére esett (-48 százalék) az egy évvel korábbihoz képest.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Ma lép életbe a gyógyszerekre vonatkozó önkéntes árkorlátozás
A kormány a lakosság, kiemelten a családok és a nyugdíjasok…
Tovább olvasom >Egymillióval nőhet a lakossági klímák száma Magyarországon – így válasszunk okosan
A háztartási klímaberendezések száma két évtized alatt megtízszereződött Magyarországon, jelenleg…
Tovább olvasom >Rekordmélyre zuhant az innováció a spanyol FMCG-piacon
Spanyolországban 15 év alatt 48%-kal esett vissza az új termékek…
Tovább olvasom >