Hazánk továbbra is ragaszkodik a GMO-mentességhez
Magyarország számára továbbra is fontos, hogy megőrizze a genetikailag módosított szervezetektől (GMO) való mentességét – hangoztatta Ángyán József a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára pénteken Budapesten egy nemzetközi konferencián.
Az államtitkár az Országházban az uniós országok mezőgazdasági bizottsági elnökeinek találkozóján beszélt arról, hogy a magyar agrárium és a vidék számára csak olyan mezőgazdaság hozhat sikert, amely GMO-mentes termékeket állít elő. A magyar mezőgazdasági cikkek és élelmiszerek ugyanis ily módon jobban eladhatók, mint a máshol előállított áruk, mivel nemcsak jó minőségűek és biztonságosak, hanem fogyasztásuk az egészségre nézve sem jelent kockázatot, sőt inkább segítik az egészség megőrzését.
A szóban forgó jövőképbe a géntechnológiai úton módosított első generációs – méregtermelő illetve a totális gyomirtó szereknek ellenálló – genetikailag módosított fajták nem illeszthetők be.
Ángyán professzor emlékeztetett arra, hogy a GMO-k a világban a mai napig heves viták középpontjában állnak. Az e fajtákat előállítók szerint ezeknek a szervezeteknek kulcsszerepe lehet az emberiség XXI. századi gazdasági fejlődésében. Az ellenzők – köztük Magyarország is – viszont azt állítják, hogy számos veszély rejlik a GMO-k alkalmazásában. A veszélyek közt említik egyebek mellett azt, hogy a gyors fejlődés miatt nem volt elegendő idő a potenciális veszélyek és a hosszú távú hatások kimutatására.
A GMO-előállítók adatai alapján tavaly a génmódosított fajták vetésterülete a világon 148 millió hektár volt. Ez a világ összes szántóterületének 9 százalékát teszi ki. A GMO-kat 90 százalékban az amerikai földrészen termesztik. Európában a termőterület hanem éri el a százezer hektárt sem.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >