Magyarország is részt vesz a járványhelyzet testi-lelki jóllétre gyakorolt hatásának vizsgálatában
A koronavírus és a járványhelyzet testi-lelki jóllétre gyakorolt hatását vizsgáló nemzetközi felmérésben is részt vesz Magyarország – írja az origo. A Semmelweis Egyetem vasárnapi közlése szerint az online kérdőív május elsejétől magyarul is elérhető.
Miközben Magyarországon május elsejével elindult az országos, reprezentatív koronavírus-szűrővizsgálat, amely pontos képet kíván adni a járvány kiterjedéséről, egy nemzetközi felmérés is elkezdődött 75 ország, 200 kutató, valamint több nemzetközi és nemzeti szervezet részvételével.
A vizsgálatot Magyarországon a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának nyugalmazott professzora, Bitter István vezeti.
A magyarországi kutatás vezetőjének tájékoztatása szerint az anonim internetes felmérésben csak felnőttek vehetnek részt, az online kérdőív kitöltése 30-35 percet vesz igénybe.
„A három részből álló kérdőíven a demográfiai és a koronavírus általi érintettséghez kapcsolódó adatok megadása mellett a testi-lelki jóllétre, a szociális kapcsolatokra, az aktivitásra vonatkozó kérdésekre kell válaszolniuk a kitöltőknek a koronavírus-járvány előtti és a mostani időszakot is tekintve” – emelte ki Bitter István.
A projekt nemcsak a koronavírus-járvány káros következményeinek csökkentésében és a jövőbeni hasonló helyzetek esetében megelőző jelleggel nyújthat segítséget, de értékes adatokat szolgáltathat a szakembereknek a szomatikus és mentális betegségek kezelésének tervezéséhez is.
Az egészségügyben dolgozókat például fokozottabban sújtja a járvány, most név nélkül ők is beszámolhatnak saját állapotukról.
Bitter István szerint nemcsak az fontos, hogy minél többen töltsék ki a kérdőívet, hanem az is, hogy minél hamarabb a lehető legtöbben részt vegyenek a vizsgálatban, a COH-FIT ugyanis a korlátozások előtti állapotokat úgy méri fel, hogy a két héttel előtti jellemzőkre kérdez rá.
A korlátozásokat azonban eltérő ütemben oldják fel a fővárosban és vidéken, így lehetséges, hogy mire eljut az emberekhez a kérdőív, az elmúlt két hétre vonatkozó kérdések már nem a korlátozások előtti állapotokat érintik.
A COH-FIT felmérést a Semmelweis Egyetem tájékoztatása szerint eddig 6 kontinens 75 országából több mint 9600-an töltötték ki. (origo)
Kapcsolódó cikkeink
Évente közel 40 különböző kereskedőnél vásárolnak az amerikai fogyasztók
A Circana friss kutatása szerint az amerikai háztartások egy éven…
Tovább olvasom >Modern idő(se)k
Az „ezüstgeneráció” egyre meghatározóbb szereplője az FMCG-piacnak Európa-szerte: a szenior…
Tovább olvasom >Ellátási lánc: kevésbé hatékony az AI a frontvonalban
A Gartner friss adatai szerint a generatív mesterséges intelligencia (AI)…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >