Magyarország gazdasági sérülékenysége: okok, következmények és lehetséges kiutak
Az elmúlt évek gazdasági folyamatai ismét ráirányították a figyelmet a magyar gazdaság sérülékenységére. A visszaeső növekedés, az ingadozó forintárfolyam és az elszálló infláció nemcsak a számok szintjén, hanem a mindennapi életben is érezhető problémákat okoztak. Mik a fő gondok, és hogyan lehetne ezeket orvosolni? -írja a G7 cikke
Európa sereghajtói között
Miközben az EU országainak többsége növekedni tudott, Magyarország gazdasága két év alatt zsugorodott, egyedüliként a régióban. Ezzel párhuzamosan a közlekedési infrastruktúra romlik, az állami egészségügy leépül, és a fogyasztás is elmarad az uniós átlagtól. A forint árfolyama több alkalommal zuhant meg, jelenleg 410 forint körül mozog az euróval szemben – öt év alatt több mint 12%-ot veszítve értékéből.
Inflációs csúcstartók vagyunk
2025 első hónapjaiban Magyarországon volt a legmagasabb infláció az EU-ban, meghaladva az uniós átlag kétszeresét. A 2019-es szinthez képest az árak több mint 50%-kal emelkedtek, míg az eurozónában csupán 20%-kal. Ez minden gazdasági szereplő számára költséges, különösen a kiszámíthatatlan gazdasági környezet miatt.
Miért ennyire sérülékeny a magyar gazdaság?
Az okok között kiemelten szerepel:
-
A forint, mint spekulációs célpont: A hazai deviza likvid és szabályozatlan, így könnyű célpont a nemzetközi pénzpiacokon.
-
Kiszámíthatatlan költségvetési politika: Az államháztartási hiány tartósan magas, különösen választási években, ami gyengíti a gazdasági stabilitást.
-
Aránytalan adórendszer: A túlzott fogyasztási adóterhek és az alacsony jövedelem- és vagyonadózás sérülékennyé teszi a költségvetést recesszió idején.
-
Hullámzó jövedelempolitika: A közszféra és minimálbérek emelése gyakran kampányszerű, kiszámíthatatlan, és zavarja a gazdaság szereplőit.
-
Túlzott ipari koncentráció: A gazdaság egyre jobban függ az autó- és akkumulátorgyártástól, ami fokozza a ciklikus kockázatokat.
-
Magas energiafüggőség: Az importált energia nagy aránya sebezhetővé teszi az országot a geopolitikai és piaci kilengésekkel szemben.
Lehetséges megoldások
A szakértők szerint az euró bevezetése komoly lépés lenne a kiszámíthatóság felé, hiszen azzal megszűnne a forintkockázat. Emellett szükség lenne:
-
Tartósan alacsony költségvetési hiányra és hiteles fiskális politikára
-
Arányosabb, stabilabb adórendszerre
-
Hosszú távú, kiszámítható jövedelempolitikára
-
Kiegyensúlyozott gazdaságfejlesztési stratégiára
-
Megújuló energiára és decentralizált atomerőművekre épülő energiapolitikára
A magyar gazdaság számos sebezhetősége nem új keletű, de a jelenlegi időszak kihívásai világosan megmutatták, hogy mélyreható változásokra van szükség. A lehetőség adott: a döntéshozók kezében van a kulcs a hosszú távon is fenntartható és stabil gazdasági pálya eléréséhez.
Kapcsolódó cikkeink
A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Komoly átalakulásban a magyar tésztapiac
A szokások változása alapjaiban formálják át a magyar tésztapiacot –…
Tovább olvasom >Magyarország továbbra is befektetésre ajánlott célpont
Magyarország pénzügyi helyzete stabil, hazánk továbbra is befektetésre ajánlott célpont.…
Tovább olvasom >További cikkeink
A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >Így vásárolunk húsvétkor
A húsvéti időszakban kiemelt szerepet kapnak a SZÉP Kártyák, melyekkel…
Tovább olvasom >