Magyarország fellép a génmódosított szója visszaszorításáért
Magyarország fellép a génmódosított (GMO) szója visszaszorításáért, a szójapiacon tapasztalható importfüggőség csökkentéért – jelentette ki Feldman Zsolt kedden Budapesten, egy, a GMO-mentes szójatermesztés lehetőségeivel foglalkozó szakmai tanácskozáson.
Az első országos szója fórumon a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára jelezte, hogy Magyarország részt vesz a fenti elvek mentén létrejött nemzetközi együttműködésben.
A Duna-térség országai elhatározták ugyanis – ezt rögzíti a Duna menti szója nyilatkozat, amelyhez Magyarország az elsők között csatlakozott -, hogy a térségben csökkentik a gémmódosított szója felhasználását, és elkötelezettek a genetikailag nem módosított szójából és szójafehérjéből készült élelmiszerek iránt. A fogyasztók ezeket Európa-szerte egyre inkább keresik – mondta a helyettes államtitkár.
Feldman Zsolt hangsúlyozta, hogy a szójatermesztés bővítése mellett fontos cél a hazai termesztésű fehérjenövények belföldi felhasználásának növelése.
Szépe Ferenc, a VM mezőgazdasági főosztályának főosztályvezetője elmondta, hogy a nemzetközi kereskedelemben felkínált szójadarának ma már 81 százaléka ménmódosított, és ez az arány folyamatosan növekszik. A piacon pedig egyre inkább keresik a nem génmódosított szóját, az unióban a GMO-mentes szója iránti kereslet az összes felhasználás – ami évi mintegy 30 millió tonna – 15-30 százaléka.
Magyarországon a szója vetésterülete most 35-40 ezer hektár. Ez a múlt század 80-as éveinek végén csaknem 70 ezer hektár volt. A főosztályvezető szerint a mostani szója-vetésterületet meg lehetne duplázni, esetleg háromszorozni. A jelenlegi hozamok széles sávban ingadoznak 1,5-2,5 tonnát tesznek ki hektáronként.
A cél a mostani évi 600 ezer tonna körüli import csökkentése – mondta a főosztályvezető, hozzátéve, hogy a GMO-mentes szója termesztése kifizetődő, mert egy tonna ilyen terményért átlagosan 60 dollárral – mintegy 13-14 ezer forinttal – többet adnak a piacon, mint a génmódosított változatért. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,7 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal csökkent
Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól…
Tovább olvasom >Gyengén indult az ősz a kiskereskedelemben
Az előző havi, augusztusi adatokhoz viszonyítva nem indult jól az…
Tovább olvasom >Mesterséges intelligenciával szűri ki az Amazon a hibás termékeket szállítás előtt
Az Amazon „Project P. I.” modellje (a P. I. a private investigator, azaz…
Tovább olvasom >