Magyarország elkötelezett a hazai és globális élelmezésbiztonság mellett
A koronavírus-világjárvány, az ukrajnai háború, az éghajlatváltozás, a brüsszeli szankciók, a magas energiaköltségek és az infláció súlyos akadályokat gördítenek az élelmiszer elérhetősége elé, különösen a fejlődő országokban – hangsúlyozta Ökrös Oszkár nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár, az OECD fejlesztési igazgatójával, Pilar Garidóval folytatott egyeztetésén.

(Fotó: Pixabay)
A helyettes államtitkár kifejtette, a magyar Agrárminisztérium globális szinten is számos bilaterális és multilaterális programon keresztül járul hozzá a globális élelmezésbiztonság javításához. A minisztérium fejlesztési tevékenységeinek középpontjában továbbra is a helyben maradás elősegítése áll, mindenekelőtt a kistermelők oktatása, a kisgazdaságok fejlesztése, a biodiverzitás megőrzése és a magyar mezőgazdasági szaktudás megosztása révén. Az agrártárca jövőbeni nemzetközi fejlesztési célkitűzései között szerepel a multilaterális keretek közt megvalósuló projektek számának növelése az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetével (FAO), a Világélelmezési Programmal (WFP) és a Nemzetközi Mezőgazdaság-fejlesztési Alappal (IFAD).
A tárgyalófelek egyetértettek abban, hogy jelenleg az ukrajnai orosz invázió élelmezésbiztonságra gyakorolt hatásainak mérséklése a legsürgetőbb kihívás
Ökrös Oszkár kiemelte, Magyarország aktívan segíti az Európai Bizottság által az ukrán mezőgazdasági áruk kivitelének felgyorsítására létrehozott szolidaritási folyosók működését. A szolidaritási folyosók szerepét továbbra is fontosnak tartjuk, ugyanakkor figyelemmel kell lenni a kezdeményezés eredeti céljára, hogy az ukrán mezőgazdasági termékek a hagyományos célországokba úgy jussanak el, hogy ne okozzanak piaci zavarokat az EU tagországokban – hívta fel a figyelmet a helyettes államtitkár.
A találkozó a Magyarország OECD Fejlesztéstámogatási Bizottsága (DAC) szervezésében megvalósuló szakértői felülvizsgálat eredményeit bemutató rendezvény margóján zajlott. Hazánk OECD DAC tagsági kötelezettségéből fakadóan 2022-ben került sor a szakértői felülvizsgálatra, amelynek keretében a felülvizsgálati csoport Magyarországra látogatott és konzultációt folytatott a fejlesztéspolitika kialakításában és végrehajtásában résztvevő releváns kormányzati szereplőkkel, kulcspartnerekkel, valamint a releváns civil szféra képviselőivel.
AM
Kapcsolódó cikkeink
Gyorsuló infláció Magyarországon: brutális élelmiszerdrágulás és kérdéses hatékonyságú intézkedések
2025 februárjában ismét gyorsult az infláció Magyarországon: a fogyasztói árak…
Tovább olvasom >Elemző az M1-en: ez az árképzés pofátlan a multik részéről
Az élelmiszerkereskedő cégek számára hatalmas extraprofitot jelentő élelmiszer-árképzést ésszerű keretek…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert az árrés-korlátozás komoly ellenőrzését ígéri
Megvédjük a családokat és a nyugdíjasokat, meg fogjuk akadályozni az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Így változik a boltok árrésse most, hogy a kormány döntött
A kormány bejelentése szerint harminc alapvető élelmiszer árrését korlátozzák, miután…
Tovább olvasom >Az Európai Bizottság mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterve garantálja az EU élelmiszerbiztonságát
Az Európai Bizottság által februárban elfogadott mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterv…
Tovább olvasom >Március 14-én fogyasztóvédelmi napot tartanak az Auchan áruházak
Az Auchan Magyarország 2017-től a Covid járvány megjelenéséig minden évben…
Tovább olvasom >