Magyarország élen jár majd az élelmiszerek transzzsírsavtartalmának korlátozásában
Ha az élelmiszerek transzzsírsavtartalmának rendeletben történő szabályozása ősszel életbe lép, Magyarország a harmadik olyan állam lesz az Európai Unióban, ahol ezt a káros összetevőt a minimálisra csökkentik az élelmiszerekben – mondta Bánki Erik néppárti európai parlamenti képviselő egy pénteki budapesti rendezvényen.
A politikus elmondta, az erről szóló magyar szabályozást még csak előkészítik, de „a rendelet mindenképpen előremutató lesz”.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma márciusban jelentette meg az élelmiszerek transzzsírsavtartalmának korlátozásáról szóló rendelettervezetet, amelynek lényege, hogy tilos lenne forgalomba hozni olyan élelmiszert, amelynek zsírtartalmában a transzzsírsavak aránya meghaladja a két százalékot.
A rendelettervezet előírja továbbá, hogy a gyártói nyilvántartásban szerepelnie kell az ételalapanyagok transzzsírsav tartalmának, különös tekintettel az olajokra, zsírokra, zsíremulziókra, amelyeket a gyártó az élelmiszer előállításakor összetevőként felhasznál vagy alkalmaz.
Bánki Erik, az Európai Parlament élelmiszer-biztonsági bizottságának tagja, elmondta, nincs egységes európai szabályozás az élelmiszerek transzzsírsavtartalmának mennyiségéről, de úgy véli, ha a magyar szabályozás életbe lép, felgyorsíthatja az egységes uniós szabályozást.
Pados Gyula belgyógyász főorvos, táplálkozási szakember arról beszélt, hogy az utóbbi évtizedekben derült ki, hogy az összes zsírok közül a transzzsírsav jelenti a legnagyobb veszélyt az egészségre, károsítja az érfalat, szív- és érrendszeri megbetegedéseket okoz.
Felidézte, hogy a 90-es években még mindenki zászlóvivője volt a margarinfogyasztásnak, de később kiderült, hogy a margaringyártás technológiai folyamata okozta a magas, mintegy 10 százalékos transzzsírsavtartalmat. Azóta a technológiai változott. Pados Gyula hangsúlyozta, a Magyarországon forgalomban lévő margarinok majdnem transzzsírsavmentesek.
A főorvos elmondta azt is, hogy más élelmiszerek előállítása kapcsán is jelen van a transzzsírsav, de a gyártó cégek önkorlátozásával és az egységes szabályozással a minimálisra lehet szorítani ennek a káros összetevőnek az arányát – mondta, hozzáfűzve, hogy a napi egy-két gramm traszzsírsavbevitel „ideálisnak tekinthető”. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >A baby boomerek jelentik a növekedés kulcsát az öregedésgátló bőrápoló termékek piacán
A Baby Boomer generáció növekvő érdeklődése az egészséges öregedés iránt…
Tovább olvasom >A versenyfenyegetettséget elemzi a dunnhumby és a Placer.ai új AI-alapú eszköze
Új AI-eszközt alkotott a dunnhumby és a Placer.ai, amely képes a…
Tovább olvasom >