Magyarok veszítik el az állásukat a Temu miatt
A magyar e-kereskedelmi piacot komolyan fenyegeti a kínai Temu, amely dömping árakkal és agresszív hirdetésekkel próbálja leuralni a hazai webáruházakat. A digitális marketing szakértők szerint sürgős cselekvésre van szükség a helyzet megoldása érdekében, különben a hazai e-kereskedelmi szereplők jelentős része veszélybe kerülhet.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2019-ben és 2020-ban még dinamikusan bővült az online kiskereskedelmi forgalom, de 2022-ben már csak 7%, tavaly pedig mindössze 3% volt a növekedés. Ebben az időszakban megjelent a Temu, ami akár 50-70% olcsóbban kínál termékeket a magyar fogyasztóknak, ami azonban az alacsonyabb minőség elfogadásával jár. A Temu arra törekszik, hogy a régiós webkereskedők közül az elsők legyenek, akik Amazon-szerű platformként minden terméket a vásárlók elé tárhatnak.
A Temu agresszív terjeszkedése tavaly ősszel kezdődött Magyarországon, és a cég intenzív reklámkampányt indított. Az árérzékeny magyar fogyasztók számára vonzóvá váltak, mivel rendkívül alacsony árakkal és ingyenes szállítással csábították a vásárlókat. A Growww Digital ügyvezető partnere, Szabó László, szerint a Temu veszteségeket vállalva, dömping árazással működik, és az agresszív árak mögött komoly gazdasági túlerő áll.
A Temu Index nevű mutató, amely a cég hirdetési aktivitását méri a Google platformján, 68 ponton áll, és bár az elmarad a januári csúcstól, még mindig magasnak számít. A cég becslése szerint decemberben körülbelül 500 millió forintot költöttek hirdetésekre Magyarországon.
„Ekkora gazdasági túlerővel a magyar e-kereskedők nem vehetik fel a harcot szemtől szemben, okos megoldásokkal kell küzdeni a Temu támadása ellen. A hazai e-kereskedőknek ott kell felvenni a versenyt, ahol a kínai versenytárs gyenge”
– javasolja Szabó László a Pénzcentrum cikkében. Ilyen a szállítási idő, a termékgarancia, a minőségi kiszolgálás és a magyar nyelvű ügyfélszolgálat. Ezentúl kiemelt fejlődési lehetőségek a termékportfólió-bővítés, az értékesítési és kommunikációs csatorna bővítése, valamint az exportpiacokra lépés.
A szakértő szerint, a piaci versenyképesség javításának legelső lépésként külön kell kezelni hirdetési szempontból a Temu által fenyegetett termékkategóriákat. Fokozottan figyelni kell a költségekre, a megtérülésre és a kampányok optimalizálására. Minden érintett e-kereskedőnek, ha még nem tette, le kell védetni a webshop márkanevét, amit a Google hirdetéseknél be kell állítani, hogy a Temu ne tudjon ráhirdetni.
A helyzet megoldásához Szabó László szerint szükség van határozott állami beavatkozásra is, mondja.
Kapcsolódó cikkeink
Bevezeti az Easy Ship szolgáltatást az Amazon Európában
Az Amazon elindítja Easy Ship szállítási megoldását Európában, elsőként a…
Tovább olvasom >Új szintre lépett a régiós e-kereskedelem
A Pepita Group Zrt. hazai bruttó forgalmát több mint 24…
Tovább olvasom >Vizsgálja a GVH az eMAG vállalkozástámogatási vállalásainak teljesítését
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) vizsgálja, hogy az eMAG vállalásának megfelelően…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >