Magyarok indítják el Európa első blokklánc alapú neobankját
Pénzügyi szolgáltatói engedélyt kapott az Európai Unió területén Európa első blokklánc alapú neobankja, a BENKER. A Litván Nemzeti Bank által felügyelt, magyar szakemberek által létrehozott neobank, a BENKER új világrendet hoz a pénzügyek világában: a technológián keresztül garantál teljes kontrollt és önrendelkezést ügyfeleik pénzügyeik felett.
Egyre természetesebb számunkra, hogy a technológia biztonságot és védelmet nyújt nekünk az életünk számos területén, a telefonos ujjlenyomat-leolvasástól az életmentő egészségügyi alkalmazásokig, de a pénzügyi szektor ez idáig jelentős lemaradásban volt ezen a területen.
A pénzügyek szabályozásának kora újkorig visszanyúló történetében minden állam kialakította a saját pénzügyi rendszerét, saját ellenőrző hatóságaival és jogszabályaival, amelyek felügyelik a bankokat és más pénzintézeteket. A garanciák köre azonban ez idáig még mindig nem volt teljes: a hagyományos bankokkal kapcsolatban sokszor az az ügyfelek érzése, nincs a kezükben az irányítás, valójában nem kontrollálhatják saját pénzügyeiket. A pénzügyek területén az új világrendet, vagyis a teljes átláthatóságot, a pénz feletti valódi önrendelkezést hozza el a modern technológia segítségével a BENKER, Európa első blokklánc alapú neobankja. Mostantól nem a bankárokban kell megbíznunk, hanem a matematikában!
„A BENKER azért jött létre, hogy technológiai alapú garanciát biztosítva adjon transzparenciát és így önrendelkezést ügyfeleinek a pénzügyeik felett. Európa első blokklánc alapú neobankja hozza el a személyi pénzügyek új világrendjét, amelyben az ügyfél saját maga irányít, ha úgy dönt. Teljes szabadságban élhet és nem a pénzügyi piac különféle szereplőinek van kiszolgáltatva” – vallja Bodnár Viktor, a Benker társalapítója, vezérigazgatója.
A magyar szakemberek által fejlesztett BENKER az Európai Unió első olyan pénzügyi szolgáltatója, amely teljes egészében blokklánc technológiával működik. A Litván Nemzeti Banktól kapott Elektronikus Pénzkibocsátói engedélye alapján a tervek szerint a neobank az Európai Unió teljes területén jelen lesz. Idén induló szolgáltatásaira már lehetővé tette ügyfeleinek az előregisztrációt.
Bodnár Viktor vezérigazgató szerint a BENKER katalizátora lesz a teljes pénzügyi szektor alapvető átalakulásának.
„A blokklánc hozzáadásával a garanciák körébe a pénzügyi szolgáltatóknak nemcsak jogi és felügyeleti követelményeket kell betartaniuk, hanem átláthatóan kell működniük úgy, hogy azt blokklánc szinten is működtetik és tárolják. A működési szabályokat csak teljesen transzparensen, felügyelt módon változtathatják, azaz nem módosíthatják saját belátásuk szerint, nem kerülhetik meg a rendszert, még a technológiai lehetőség sincs meg rá. Az ügyfelek számára ez vezet el a legmagasabb szintű szabadsághoz, a Törvényes Önrendelkezés Jogához. Ez elsőre egyszerűnek tűnhet, de számos akadályt kellett elhárítanunk az engedélyezési eljárást folyamán. Körülbelül 2 éve indítottuk a céget, és hosszú és komplex előkésztő folyamatokat követen a Litván Nemzeti Bank nyitott és támogató volt. A szolgáltatás 2022-es élesbe állításával végre elérjük azt az állapotot, hogy az ügyfél és a szolgáltató szinte mellérendeltek lesznek úgy, hogy továbbra is megfelel minden jogi és felügyeleti elvárásnak”
– fogalmaz.
A neobank működése nemcsak a filozófiájában, hanem a technológiát tekintve is alapjaiban tér el a hagyományos bankokétól. Egy saját fejlesztésű, kifejezetten a pénzügyi szektorra tervezett hibrid blokklánc rendszeren, a NATRIX-on fut majd, amely egyesíti a nyílt és konzorciumi blokkláncok legtöbb előnyét. A rendszer minden hatályos GDPR-, bankbiztonsági és pénzügyi szabályozási követelménynek megfelel.
A nagy érdeklődésre való tekintettel az előzetes regisztráció már megkezdődött. A BENKER a tervek szerint idén indul élesben, és elindítja a pénzügyi önrendelkezés új világrendjét.
Kapcsolódó cikkeink
Blokkláncok segíthetik a cégek zöldülését?
A blokklánc mint a ma ismert egyik legbiztonságosabb adattárolási technológia…
Tovább olvasom >Sokkal több a kriptonál: a blokklánccal biztosított adathitelesség nélkül lőttek a digitális jövőnek
Ha meghalljuk a blokklánc kifejezést, a legtöbben a bitcoinra vagy…
Tovább olvasom >2025-re a teljes globális össztermék 10%-át blockchainben fogják tárolni
Egy friss tanulmány szerint a blockchain új üzleti modellek és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >