Magyar Utazási Irodák Szövetsége: ez állhat a csődbe ment UniTravel esete mögött
Negyven év működés után fizetésképtelenséget jelentett az UniTravel Kft., az egyik legrégebbi hazai utazási iroda. A társaság leállította működését, és az utazásukat még meg nem kezdő ügyfeleket arra kéri, hogy ne jelenjenek meg az indulás napján. A külföldön tartózkodó utasok hazaszállítása biztosított, a kártalanítást pedig jogszabályban előírt biztosíték fedezi – írja a Pénzcentrum.
Az UniTravel közleménye szerint a csőd hátterében a turisztikai piac átrendeződése és az árverseny áll. A társaság szerint egy meg nem nevezett külföldi szereplő agresszív marketingtevékenysége és nyomott árai ellehetetlenítették a hagyományos magyar szereplők működését. A hazai piacon jelenleg is több utazási iroda kínál jelentős kedvezményekkel utakat, ami fokozza a versenyt és növeli a piaci nyomást.
Budapest Főváros Kormányhivatala – kereskedelmi hatóságként – eljárást indított az UniTravel ügyében, hogy megvizsgálja a cég fizetésképtelenségi helyzetét és közleményének tartalmát. A hatóság célja, hogy a bajba jutott utasok védelmében gyors és hatékony eljárás induljon.
Bakó Balázs, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) szóvivője hangsúlyozta: a szervezett utazások Magyarországon biztonságban vannak, hiszen jogszabály írja elő a kötelező vagyoni biztosítékot és a hazaszállítási garanciát. Ezek alapján a külföldön lévő utasok hazajutása biztosított, és azok is számíthatnak kártalanításra, akik előre kifizették az útjukat, de végül nem tudtak elutazni.
A MUISZ szerint ugyan nem tagjuk az UniTravel, a szövetség sajnálattal vette tudomásul a történteket. A szóvivő kiemelte: az utazási piac jelenleg is erősen árérzékeny, az előfoglalási szezon után visszafogottabbak a nyári foglalások, ami további nehézséget jelenthet a piaci szereplőknek.
A MUISZ szerint ugyan jelenleg nincs ok tömeges csődhullámra számítani, az UniTravel esete rávilágít a turisztikai szektor kiélezett versenyhelyzetére. A szóvivő türelemre intette az érintett utasokat: fontos, hogy megvárják, amíg a biztosító, az UniTravel és a hatóságok egyeztetése után elindul a visszatérítési folyamat. Bár a törvény nem ír elő pontos határidőt, minden érdekelt fél célja a gyors és átlátható kártalanítás.
Kapcsolódó cikkeink
HungaroControl: a legforgalmasabb nyári kezdésen van túl a magyar légiforgalmi irányítás
A legforgalmasabb nyári kezdésen van túl a magyar légiforgalmi irányítás,…
Tovább olvasom >A kormányhivatal mielőbb határozatot hoz, hogy megkezdődhessen a csődbe ment utazási iroda utasainak kártérítése
Budapest Főváros Kormányhivatala kereskedelmi hatóságként a bajba jutott utasok megsegítése…
Tovább olvasom >Csődbe ment az Unitravel Kft. utazási iroda
Csődbe ment az Unitravel Kft., így vállalásait nem tudja teljesíteni,…
Tovább olvasom >További cikkeink
K&H: a tényadatban szereplőnél jóval komolyabb inflációt érzékelnek a középkorúak
A középkorú magyarok inflációs érzete továbbra is messze meghaladja a…
Tovább olvasom >Az EU alapvető árucikkek, valamint egészségügyi eszközök felhalmozására tett javaslatot válságok esetére
Az Európai Bizottság javaslatokat mutatott be alapvető szükségleteket kielégítő áruk,…
Tovább olvasom >1600 viharkár-bejelentés érkezett szinte egy nap alatt
Rengeteg lakásbiztosítási kárbejelentés érkezett kedd estig a K&H-hoz az előző…
Tovább olvasom >