Magyar Innovációs Szövetség: több forrásra van szükség a nemzetközi innovációs ütem követéséhez
A nemzetközi innovációs ütemhez felzárkózáshoz új szemléletre és több forrásra van szükség a diákok tehetséggondozása, a startupok finanszírozása, a vállalati innovációs ökoszisztéma és kultúra fejlesztése tekintetében – tájékoztatta a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) közgyűlésének álláspontjáról hétfőn az MTI-t.
A közleményben rámutattak, hogy az innovációt már a diákok oktatásától kezdve stabil alapra kell helyzeni, hogy az innovációhoz szükséges szakmai ismeretek, a kockázatvállalási képesség és a nemzetközi tapasztalatok egymást erősítve jelenjenek meg a fiatalok körében.
Ezenfelül jelentősen emelni kell a kockázati tőkebefektetések volumenét, amely a magyarországi versenyszféra számára egyfajta laboratóriumként szolgáló startup cégek számát, projektjeik színvonalát és a magyar gazdaság számára hasznosítható eredményeiket tudja növelni.
A MISZ szerint a vállalatok szintjén az innovációs kultúra és tevékenység erősítése, a legjobb gyakorlatok megismertetése, valamint a pályázati erőforrások és a saját innovációból származó források egészséges arányára törekvés mozdíthatja elő a versenyképesség javítását.
A közleményben idézték Kovács Viktóriát, a Nemzeti Innovációs Ügynökség igazgatóját, aki ismertette: Magyarországon csak minden harmadik cég innovál, ami jóval elmarad az európai országok átlagától (körülbelül 50 százalék). Ugyanakkor ezek a vállalatok adják a magyar gazdaság teljes hozzáadott értékének kétharmadát, illetve az exportértékesítés csaknem 70 százalékát. Ezeknél a cégeknél dolgozik továbbá az összes foglalkoztatott 54 százaléka.
Ezért fontos az exportképes, magyar tulajdonú kis-, közép- és nagyvállalatok erősítése oktatással, képzéssel, kedvező szabályozási és adókörnyezettel, valamint a korai fázisú kutatás-fejlesztés finanszírozásának erősítésével
– hangsúlyozta a szakember.
A szövetség tájékoztatott arról, hogy a MISZ 36. alkalommal megtartott közgyűlésén megválasztották a szövetség új társelnökét, Birkner Zoltánt, a Pannon Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnökét. Garay Tóth Jánost, aki a MISZ kommunikációs igazgatójaként tevékenykedett 1995 és 2024 között, a szövetség Média Életműdíjával tüntették ki – olvasható a közleményben.
Kapcsolódó cikkeink
A családi vállalatok soha nem látott mértékben fektetnek hangsúlyt az innovációra
Az innováció vezető szerepet kap a családi vállalkozások életében a…
Tovább olvasom >Dr. Kozák Tamás: „A magas inflációnak hosszú az árnyéka”
A 2024-es év gazdasági folyamatai érzékenyen érintették a hazai kiskereskedelmi…
Tovább olvasom >Rekordmélyre zuhant az innováció a spanyol FMCG-piacon
Spanyolországban 15 év alatt 48%-kal esett vissza az új termékek…
Tovább olvasom >További cikkeink
Spanyolországban vezeti be első AI-alapú megoldását a Carrefour
A francia Carrefour Spanyolországot választotta első mesterségesintelligencia-alapú megoldásának bevezetésére. Az AI.Carrefour…
Tovább olvasom >Kétszeres POP világbajnok a magyar Gösser Spritz display
Idén két világbajnoki címre is büszke lehet a hazai POP-szakma.…
Tovább olvasom >Legendás olasz panettone-gyártót vett az ír Valeo Foods
Újabb olasz cég felvásárlását jelentette be az ír székhelyű Valeo…
Tovább olvasom >