Magyar innovációkon a világ szeme

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2022. 08. 20. 16:28

Magyarország nemzeti ünnepe alkalmából a világ egyik vezető innovációs intelligencia platformja, a Springwise a magyar innovációs eredményeket méltatta.

Magyarország 34. helyen áll a globális innovációs indexen

A Sprinwise három találmányt emel ki a magyar innovációs fejlesztések közül:

Beltéri komposztáló robot, amely képes csökkenteni a városi élelmiszerhulladékot

Sok város, falu és város nem rendelkezik megfelelő infrastruktúrával az egész közösségre kiterjedő komposztálórendszer kezelésére. Ezért az élelmiszer továbbra is a szemétlerakókba kerül, különösen azokon a területeken, ahol kevés a hely a kertészkedéshez. A Compocity magyar startup megoldása az, hogy a CompoBot nevű okos rendszerrel beltérbe hozza a komposztálást. A CompoBot lehetőséget ad azoknak a lakóknak, akiknek nincs hozzáférésük a külterülethez, hogy az élelmiszer-hulladékot értékes talajadalékokká alakítsák. Vállalkozások és nagy szervezetek esetében is működik, amelyek csökkenteni kívánják szénlábnyomukat. A rendszer szobahőmérsékleten, szagtalanul működik. Miután a hulladékot hozzáadták a robothoz, azt összenyomják és szabadalmaztatott tápoldattal összekeverik. A súly és az összetétel részletei a felhőben rögzítésre kerülnek.

Hőenergia-tároló rendszer, amely csökkenti az energiaköltségeket

Az épületekkel kapcsolatos üvegházhatású gázok kibocsátásának közel fele a fűtés, szellőztetés és légkondicionálás eredménye. Az épületek pedig az energiával összefüggő globális üvegházhatású gázok kibocsátásának 39 százalékáért felelősek. Erre válaszul az épületeket egyre gyakrabban szerelik fel hőenergia-tároló rendszerekkel, amelyek egyenletesen és optimalizálják a fűtést és a hűtést egész nap. Hagyományosan ezek a rendszerek úgy működnek, hogy megváltoztatják a víz hőmérsékletét hatalmas tartályokban, amelyek drágák és nem hatékonyak. Ez azonban megoldható.

A magyar HeatVentors startup által kifejlesztett HeatTank rendszer víz helyett fázisváltó anyagokat – olyan anyagokat, amelyek megszilárdulva vagy megolvadva hőenergiát vesznek fel és leadnak – tárolják az épület HVAC rendszeréből származó fűtési vagy hűtési energiát. Ha a rendszert fűtésre használják, a felesleges hőt tárolják, megolvasztják a fázisváltó anyagokat (PCM). Ha a hőenergiára később szükség van, az lemerül, és a PCM megszilárdul. A folyamat pontosan fordított, ha a rendszert hűtésre használják. A hideg levegő megszilárdítja a PCM-et, és a hűtési energia később lemerül, amikor a PCM megolvad. A PCM megszilárdulásának és olvasztásának hőmérsékleti tartománya sokkal szűkebb, mint a vízé – 20 Celsius fok a megszilárduláshoz és 40 Celsius fok az olvasztáshoz.

Földgázvezetékek használata hidrogén szállítására

Az elmúlt 70 évben 5874 kilométer vezeték szállított földgázt Magyarországon. A földgáz fosszilis tüzelőanyag, amely hozzájárul a globális felmelegedéshez, és fokozatosan megszűnik, ahogy a világ átáll a tiszta energián alapuló gazdaságra. A földgáz fokozatosan kikerül az energiamixből, ahogy a világ áttér a megújuló energiára. De mi a teendő az egész gázinfrastruktúrával, ha ez megtörténik? Ugyanakkor a hidrogénnek, amely a jövő egyik legígéretesebb tiszta üzemanyaga, jelenleg hiányzik a tárolás vagy a szállítás infrastruktúrája. Ez egy érdekes lehetőséget vet fel – mi lenne, ha a meglévő földgáz-infrastruktúrát használnák a hidrogén szállítására? A magyarországi földgázhálózat-üzemeltető, az FGSZ a DNV Csoport kockázati és biztosítéki társasággal együtt vizsgálja ezt a lehetőséget. A DNV konkrétan felméri a hidrogén szállításának lehetőségét Magyarország DN600-as csővezetékén és a hozzá tartozó szelepállomásokon. A munka számos forgatókönyvet mérlegel, és megvizsgálja a 100 százalékos hidrogéngáz, valamint a hidrogén és földgáz keverékeinek szállításának lehetőségét.

Springwise

Kapcsolódó cikkeink