A Magyar Gombakertész Kft. és a Debreceni Egyetem közös kutatás-fejlesztési projektje forradalmasíthatja a gombatermesztést és -feldolgozást. A vállalat 150 millió forintos beruházással épített üzemet, amely lehetővé teszi a gombák értékes hatóanyagainak ipari méretű kinyerését. Az innováció eredményeként még az idén piacra kerülnek az első funkcionális gombaalapú termékek, amelyek a táplálkozástudomány és a gasztronómia területén egyaránt újdonságot jelentenek – írja a VG.
Úttörő kutatások a gombák értékeiért
A kutatások során bebizonyosodott, hogy a kevésbé egzotikus gombafajok, mint például a csiperkegomba, ugyanolyan értékes béta-glükánokat tartalmaznak, mint a japán shitake gomba. Ez az immunrendszer-erősítő és koleszterinszint-csökkentő hatású rostanyag gazdaságosan kinyerhető, így új lehetőségeket nyit az egészségtudatos élelmiszergyártásban. A szuvidálás során előállítható Maillard-reakciós termékek pedig a gombák ízvilágát is magasabb szintre emelik, miközben egészségügyi hatásaikat tovább vizsgálják.
Funkcionális termékek a fenntarthatóság jegyében
A projekt célja olyan funkcionális élelmiszerek kifejlesztése volt, amelyek magas antioxidáns-, fehérje- és vitamintartalommal rendelkeznek. Az optimális termesztési technológiák segítségével előállított gombákból új generációs termékek, például gombahamburgerek, fűszerek és gyógyhatású készítmények készíthetők. A kinyert gombalé gazdag hatóanyagokban és ízkomponensekben, amelyeket gyógyászati célokra és gasztronómiai felhasználásra is alkalmasak.
Új lehetőségek az alternatív táplálkozásban
A Magyar Gombakertész Kft. által előállított funkcionális termékek nemcsak a vegetáriánus és vegán étrendek számára kínálnak innovatív alternatívákat, hanem a fenntartható táplálkozásra törekvők igényeit is kiszolgálják. Az eredmények alapján a gombákból készült élelmiszerek a jövő szuperélelmiszereivé válhatnak, hozzájárulva az egészséges életmódhoz és a környezettudatos fogyasztáshoz.
A Magyar Gombakertész Kft. és a Debreceni Egyetem együttműködése példaértékű, és a gombatermesztés területén világszinten is úttörőnek számít. A kutatások és innovációk révén Magyarország jelentős szereplővé válhat a fenntartható élelmiszergyártás piacán.