Magyar gazdák a modern technológiák nyomában: új irányok és kihívások a mezőgazdasági gépgyártásban

Szerző: STA Dátum: 2025. 04. 22. 10:30

A magyar mezőgazdaságban egyre inkább teret nyernek a korszerű, fenntartható megoldások – erről számolt be Farkas Csaba, a Metalwolf Kft. ügyvezetője az agrarszektor.hu megkeresésére. A szakember szerint egyértelmű tendencia, hogy a gazdák nyitnak a forgatás nélküli talajművelés, a vízmegtartó technológiák és a precíziós növénytermesztés felé. Mindeközben azonban a beruházási kedv tovább csökkent, ami komoly kihívások elé állítja a gépgyártó szektort.

A gépbeszerzéseket támogató konstrukciókra 2025 végéig, vagy akár 2026-ig is várni kell (Fotó: Pixabay)

A 2022 óta húzódó gazdasági bizonytalanságok idén is éreztetik hatásukat. Farkas Csaba kiemelte: a kedvezőtlen finanszírozási környezet következtében a gazdák visszafogták fejlesztéseiket, és csak a legszükségesebb kiadásokra koncentrálnak. Ennek következtében a magyar tulajdonú gépgyártó cég eladásai 2024-ben hároméves mélypontra süllyedtek. „A gazdák nagyon óvatosak, a meglévő forrásokat próbálják megtartani, a fejlesztések most háttérbe szorultak” – fogalmazott a cégvezető.

Nő az érdeklődés a fenntartható művelési módok iránt

Bár a gazdasági környezet nem kedvez a fejlesztéseknek, pozitív fejlemény is akad: a forgatás nélküli talajművelés iránti kereslet folyamatosan növekszik. Farkas Csaba szerint különösen kedveltek a tárcsás boronák – legyen szó akár klasszikus V-tárcsáról, akár rövidtárcsáról –, és a sorközművelő kultivátorok is egyre népszerűbbek. Ez utóbbi iránti érdeklődés részben annak tudható be, hogy a vegyszeres gyomirtás visszaszorulóban van, és helyét egyre inkább a mechanikus, környezetkímélő gyomirtási megoldások veszik át.

A környezettudatosság már nem opció, hanem elvárás

A Metalwolf Kft. ügyvezetője szerint a jövő mezőgazdasága egyértelműen a vízmegőrző, környezettudatos technológiák irányába mozdul el. Ezt a trendet a gazdák részéről is egyre tudatosabb döntések kísérik: olyan gépeket keresnek, amelyek nemcsak megfelelnek a fenntarthatósági elvárásoknak, hanem hosszú távon is megbízhatóan működnek, gyors alkatrészellátással és stabil szervizháttérrel támogatva. „A magas inputárak és a fenntarthatósági szempontok előtérbe helyezik a precíziós talajművelő eszközöket” – hangsúlyozta Farkas Csaba.

Jó kezdet után újabb akadályok

Az év eleji AGROmashEXPO még reménykeltő visszajelzéseket hozott, és úgy tűnt, talán elindulhat egy pozitív fordulat. Azóta azonban több aggasztó jel is felütötte a fejét: ilyen például a száj- és körömfájás hirtelen megjelenése, amely már most jelentős károkat okoz a mezőgazdasági termelőknek. Emellett a pályázati kiírások is késnek. A gépbeszerzéseket támogató konstrukciókra 2025 végéig, vagy akár 2026-ig is várni kell, így ezek nem hoznak megoldást az idei év első felében tapasztalható keresletcsökkenésre. „A vásárlók döntő többsége a támogatások révén szeretné megvalósítani a gépbeszerzést, így a várakozások miatt még tovább csökken az aktivitás” – tette hozzá a szakember.

Kilátások: tudatosság és technológia kéz a kézben

Bár a jelenlegi piaci környezet nem kedvez a gépgyártásnak, a hosszú távú kilátások mégis biztatóak lehetnek. Az agrárium fokozatos átalakulása – különösen a környezettudatos szemlélet térnyerése – olyan irány, amely hosszabb távon stabilizálhatja a gépipar helyzetét is.

Agrárszektor

Kapcsolódó cikkeink