Magyar fejlesztők által készített blokklánc alapú élelmiszer nyomonkövetést vezet be az Auchan öt országban
A blokklánc technológián alapuló megoldások egyre nagyobb szerepet játszanak a nemzetközi élelmiszerbiztonságban. Ennek komoly hazai vonatkozása is van.
A világ 13. legnagyobb kiskereskedelmi lánca által közzétett hír szerint az elmúlt években figyelemmel követték az Auchan vietnami áruházai által használt frissáru nyomonkövetési rendszert, amely a farmoktól a kiskereskedelmi áruházakig rögzíti és hitelesíti az élelmiszerekkel kapcsolatos adatokat.
A 2016-ban indult rendszer sikerét figyelembe véve döntött úgy a franciaországi központú vállalat, hogy további öt országban (Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Portugália és Szenegál) bevezetik a TE-FOOD rendszert.
Elsőként Franciaország összes Auchan áruházában érhető el zöldség termékekre a nyomonkövetési információ. A vásárlók szempontjából ez azt jelenti, hogy a TE-FOOD mobile app használatával, illetve bármilyen QR kód olvasó mobil alkalmazással leolvasható a termékeken lévő QR kód, és megtekinthető a termék teljes életútja. Az adatok hitelességét a blokklánc (blockchain) technológia biztosítja, amely struktúrája lehetetlenné teszi az adatok manipulálását.
Kutatások alapján a vásárlók 66%-a nem hisz az élelmiszercímkéken megjelenített információknak. Az élelmiszeriparban előforduló sorozatos csalások miatt sokan kételkednek a ”bio”, „organikus”, „lokális termesztésű” és ezekhez hasonló jelzők valóságtartalmában. A blockchain alapú, teljes ellátási láncot felölelő nyomonkövetés hatékony módszer lehet a vásárlói bizalom visszaszerzésében, de korántsem ez az egyetlen előnye.
Egy járvány kitörésekor gyakran hetek telnek el, mire a fertőzött élelmiszerek forrását megtalálják a – sokszor több száz céget felölelő, országhatárokon túlmutató – ellátási láncokban. A nyomonkövetési rendszerek segítségével ez a nyomozás másodpercekre csökkenthető, így a termékek célzottabban, gyorsabban visszahívhatóak, útját állva a járvány terjedésének.
A blockchain technológia használata a nyomonkövetésben meglehetősen újnak számít, nemrég az amerikai Walmart, a francia Carrefour, és a holland Albert Heijn kiskereskedelmi láncok jelentették be, hogy hasonló rendszerek bevezetését készítik elő.
Bár az Auchan által használt TE-FOOD International németországi központtal működő cég, és az eddigi legnagyobb méretű bevezetése Vietnamban történt (6000 élelmiszeripari cég használja), a teljes rendszer fejlesztése Magyarországon történik. A blockchain mindenhol a világban az egyik legújabb, és legfényesebb jövő elé néző technológiának számít. Ezért is fontos, hogy ezen a területen olyan magyarországi kompetencia van jelen, amely világszinten, nemzetközi nagyvállalatok szerint is magas minőséget képvisel.
A TE-FOOD nemrégiben kötött háromoldalú együttműködési megállapodást a Debreceni Egyetemmel és a Laurel Kft.-vel, közös oktatási, kutatási, és innovációs tevékenység indítására, melynek része a nyomonkövetési rendszer bevezetése a Mádi borvidék borainak értéknövelése és márkavédelme céljából.
Kapcsolódó cikkeink
Átadták az első okos értékesítési pontot, az Auchan GO-t
Hivatalosan is megnyílt az Auchan Magyarország új, innovatív kereskedelmi egysége,…
Tovább olvasom >Néha majd főétkezünk!
A snackelést cikkünk elsősorban a paradigmaváltásra számítók szemszögéből vizsgálja. A…
Tovább olvasom >NKFH-NAV: közös akció az élelmiszerbiztonság erősítése és az élelmiszerhamisítási elleni küzdelem jegyében
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a Nemzeti Adó-…
Tovább olvasom >További cikkeink
A magyar torma virágzik – mégis nehéz helyzetben vannak a termelők
Bár 2024-ben tovább nőtt a magyar tormaexport volumene, és a…
Tovább olvasom >Erős Pistás pogácsával rukkolt elő az Univer és a Lipóti Pékség
Omlós, mégis nagy erő van benne, egyesíti a túrós-tejfölös könnyedséget…
Tovább olvasom >Nem áll meg 2025-ben sem a SPAR fejlődése: két budapesti áruház újult meg 580 millió forintból
Mintegy 580 millió forintos beruházással megújult két budapesti SPAR szupermarket.…
Tovább olvasom >