Magyar Export Napja: idén jöhet az újabb rekorddöntés
Idén, az eddigi adatok alapján, várhatóan a magyar gazdaságtörténet legmagasabb exportszámait tudja felmutatni a gazdaság – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Magyar export napján csütörtökön, Budapesten.
Hozzátette: a magyar külgazdaság teljesítménye alátámasztja a gazdaság növekedési pályáját. Közölte, tavaly is rekordot ért el az export.
Szijjártó Péter az Eximbank által az idén első alkalommal megrendezett exportnapon köszöntőjében kiemelte: az első 8 hónap adata alapján az idén 3 százalékkal nőtt a magyar kivitel, ezen belül a gépipar és a gyógyszeripar húzta az exportot. Magyarország idén az első nyolc hónapban már 34 országba exportált többet, mint tavaly egész évben, és 10 ország esetében már meghaladta a tavalyi teljes év exportjának 90 százalékát.
A magyar kivitel 7 százalékkal bővült tavaly, ezzel az ország a világ 35. legnagyobb exportőre lett – mondta.
Bejelentette: Magyarország 2017-ben elnyerte az exportfejlesztési világfórum rendezési jogát.
Elmondta, az ország, a kis- és középvállalkozások (kkv) külpiaci érvényesüléséhez – egyebek között – az intézményrendszer is támogatást nyújt. A Magyar Nemzeti Kereskedőház képviseletei a világ 47 országában kezdték meg a működésüket, a hálózat jövőre 9 új állomással bővül – közölte.
Kitért arra, hogy az export 79,1 százaléka az EU-n belüli országokba irányul, de a keleti- és a déli nyitás politikájával 2010-2015 között 7 és 9 százalékkal nőtt a keleti illetve a déli nyitás országaiba irányuló export.
A magyar export GDP-hez viszonyított aránya 89 százalék volt idén az első fél évben.
Ismertetése szerint az Eximbank hitelállománya elérte a 745 milliárd forintot, a banknak 890 ügyfele van, ami 45 százalékos növekedés a múlt év közepe óta. Az első fél évben 153 milliárd forintot, 12,5 százalékkal több új hitelt helyeztek ki, ennek 57 százaléka mikro- kis-, és középvállalkozásokhoz került.
Közölte: az Exim tevékenysége 191,4 milliárd forint exporttöbbletet és 31,3 milliárd forintnyi belföldi többlettermelést hozott az első fél évben, amivel 151,5 milliárd forinttal növelte Magyarország nominális GDP-jét.
Emlékeztetett: 2010-óta új megközelítéssel, nem konvencionális gazdaságpolitikával növekedési pályára állt a magyar gazdaság. Az elmúlt hat évben bebizonyosodott, hogy – a régi közgazdasági dogmákkal ellentétben – nem kell választani a növekedés, és új munkahelyek vagy a költségvetési fegyelem között – mondta.
Hozzátette: lehetséges úgy javítani a versenyképességet, hogy közben az emberek keresete folyamatosan nő. Az új gazdaságpolitika jelentős adócsökkentésen alapul, ami újabb beruházásokat munkahelyeket hoz az országnak. A csökkenő adóterhek lehetővé teszik a fizetések folyamatos emelését. A társasági adó kulcsának csökkentésével Magyarországon lesz a legversenyképesebb befektetési környezet.
Urbán Zoltán, az Exim vezérigazgatója elmondta: az idén először megrendezett Magyar export napja olyan szakmai fórum, ahol nemcsak az exporthoz kapcsolódó tudásról, hanem a vállalkozásokat segítő lehetőségekről vagy a befektetés ösztönzésről is tájékoztatást nyújtanak.
A statisztikák szerint 2015-ben a világkereskedelem 13 százalékkal csökkent. Eközben a magyar export 7 százalékkal nőtt, és az Exim 30 százalékkal növelte az exporthoz kapcsolódó hitelezési szolgáltatásainak volumenét.
A rendezvény díszvendége Kazahsztán, a közös kazah-magyar alap a kazah mezőgazdaság fejlesztésébe fektet be, várhatóan egyre több magyar vállalkozás jelenik majd meg Kazahsztánban.
Rusztemov Nurbah, a Kazah Köztársaság magyarországi nagykövete szerint az esemény kiváló alkalmat teremt az üzletfejlesztésről folytatott tanácskozásra.
Magyarország fontos stratégiai partnere Kazahsztánnak a régióban, a létrehozott stratégiai tanács és üzleti tanácsok segítik a kapcsolatok további fejlődését – mondta.
Asztana és Budapest között közvetlen légi járat indul, az erről szóló megállapodást csütörtökön írják alá. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >A magyar gombatermesztés helyzete és kilátásai: innováció és fenntarthatóság az ágazatban
A magyar gombatermesztés az agrárgazdaság egyik különleges és kiemelkedő ágazata,…
Tovább olvasom >Út a „gazdasági semlegességhez”: szolgáltatásexport
Magyarország külkereskedelmi mérlegével és a gazdaságra gyakorolt hatásával rendszeresen foglalkoznak…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >