Magyar egyetemi együttműködés segítheti a bogyós gyümölcsök termesztését
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE), valamint a Soproni Egyetem olyan megoldáson dolgozik a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) támogatásával, amely a bogyós gyümölcsök fenntartható, környezeti változásokhoz alkalmazkodó termesztését segítheti – közölte a Soproni Egyetem szerdán az MTI-vel.
Az együttműködés résztvevői kísérleti ültetvényekben vizsgálják, hogy a fák mikroklímát szabályozó hatása miként befolyásolja a termést. A kezdeményezést azzal indokolták, hogy az időjárási változások nem kedveznek a bogyós gyümölcsöknek, a légköri szárazság és az erős napfény hátráltatja a fejlődésüket, és ezekre a kihívásokra a nemesítés már nem jelent megoldást. Az eddigi adataik alapján ugyanakkor abban bíznak, hogy a fák mikroklímát szabályozó hatása és árnyékolása biztosíthatja a termesztés jövőjét.
A következő években az együttműködés résztvevői tanulmányozni fogják a fás-bogyós vegyes rendszerek fenntarthatóságát és alkalmazhatóságát. A fertődi kísérleti málnaültetvény kutatása a természetes árnyékolás mikroklímára, vízgazdálkodásra és terméshozamra gyakorolt hatásaira összpontosít, de a beltartalmi mutatókat, a biodiverzitás alakulását és a rendszer szénlábnyomát is követni fogják. A közlemény szerint az agrárerdészeti bogyós technológia vizsgálatát nemzetközi érdeklődés kíséri, adaptálhatóságát más környezeti feltételek mellett is vizsgálják, így nem csak belföldön lehetne alkalmazni.
Kapcsolódó cikkeink
Hankó Balázs: a MATE már a világ legjobb száz agráregyeteme között van
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >AM -államtitkár: számos új pályázat megjelentetését tervezi az agrártárca idén
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Több mint 352 millió forint fejlesztési támogatáshoz jutott a MATE
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >További cikkeink
MOHU: több mint 3 milliárd italcsomagolást váltottak vissza az emberek Magyarországon 2025-ben
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Hűtési lánc: a hőmérséklet ma már adat, nem „érzés” – így szigorodtak az elvárások az élelmiszerlogisztikában
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Czomba Sándor: 4 milliárd forintból növelhetik kapacitásaikat a hazai kkv-k
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >
