Magyar borok bemutatásával nyílt meg a munkácsi vár Rákóczi pincéje
Öt magyarországi borvidék borainak a bemutatásával nyitották meg ünnepélyes keretek közt pénteken Munkácson a vár II. Rákóczi Ferencről elnevezett borpincéjét.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára hangsúlyozta, hogy a munkácsi vár az egész régió történelmét szimbolizálja múltjával, történelmi légkörével, amely nemcsak a magyarokhoz, hanem a Kárpátalján élő többi néphez, nemzetiséghez is köthető. Ez a régió közös hazája magyaroknak, ukránoknak, ruszinoknak, románoknak, szlovákoknak, akik az elmúlt évszázadokban telepedtek meg itt – tette hozzá.
„Nekünk magyaroknak pedig a kezdetet jelenti, hiszen honfoglaló őseink a Kárpátokon átkelve először itt pihentek meg a környező hegyek, dombok alatt” – fogalmazott. Innen indult a történelmünk, de volt olyan időszak, amikor ide visszaszorulva innen tudtunk visszakapaszkodni – emlékeztetett.
Az államtitkár kifejtette, hogy a magyar kormány ezért is fontosnak tartja a munkácsi vár felújítását és Kárpátalja megerősítését. Hozzáfűzte: a magyar kormány jelentős támogatást nyújt az oktatás, az egészségügy és a szociálpolitika terén, de az utóbbi két évben különös figyelmet fordít Kárpátalja gazdasági megerősítésére is.
„Ezért indítottuk el kárpátaljai szereplőkkel közösen az Egán Ede Gazdaságfejlesztési Programot, amely nagyon jó ütemben zajlik, jelenleg félidejénél tart és remélhetőleg elő fogja segíteni a helyben maradást, hogy az embereknek ne kelljen más vidékeken munkát keresniük” – fogalmazott. Jelezte, a magyar kormány nemcsak a kárpátaljai magyarok támogatására fektet nagy hangsúlyt, hanem a többségi nemzethez tartozók megsegítésére is különböző támogatási programokkal, a többi között például ukrán gyermekek magyarországi üdültetésével.
Potápi Árpád János utalva arra, hogy az italok mind a magyar, mind az ukrán nép kultúrájának fontos részét képezik, nagy jelentőségűnek nevezte a magyarországi borok munkácsi bemutatkozását kárpátaljai gazdasági, politikai vezetők előtt. Elmondta, hogy a Rákóczi-pincében öt borvidék – Mátraalja, Kunság, Eger, Szekszárd és Tokaj – nedűi kóstolhatók meg.
Beszédében Andrij Baloga, Munkács polgármestere örömteli eseménynek mondta a vár Rákóczi pincéjének felújítását és nagyközönség előtti megnyitását, ami szerinte fontos állomása a történelmi erődítmény életre keltésének.
Kiemelte, hogy a munkácsi vár felújítása, egykori pompájának visszaállítása másfél évtizede, ha változó ütemben is, megszakítás nélkül folyik. Örvendetesnek nevezte, hogy a borpince megnyitása magyarországi vendégekkel közösen történik, mert – mint fogalmazott – a közös történelem összeköt bennünket, s nemcsak a vár, hanem az egész régió története is. (Varga Béla, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tokaji és egri termelők nyerték a Magyar Bor Nagydíjat
Fehérbor kategóriában a tokaji Bott Pince 2021-es Csontos furmintja, a…
Tovább olvasom >Nagyot változtak a borfogyasztási szokások: ma már a könnyedebb, gyümölcsös vörösborokat vásároljuk szívesen
Az ünnepi asztalról nem hiányozhat egy palack kiváló vörösbor, amely…
Tovább olvasom >Liptai Zsolt lett az év bortermelője
A Magyar Bor Akadémia (MBA) Év Bortermelője Magyarországon 2024 elismerését…
Tovább olvasom >További cikkeink
A SPAR Magyarország is letette a névjegyét Budapest egyik legnagyobb hazai gin fesztiválja mellett
A IV. Gin Market Budapest minden eddiginél több kiállítóval, impozáns…
Tovább olvasom >Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Employer Branding az AI és a GenZ-k korában konferencia: A folytatás
2024. november 27-én a Pasaréti Közösségi Házban került megrendezésre a…
Tovább olvasom >