Magazin: Zárjegyek záros határidővel
Jövő év január elsejével jelentősen átalakul a jövedéki adószabályozás. A változások közvetve vagy közvetlenül a gazdasági élet szinte valamennyi területére hatással lehetnek. Többek között átalakul a jövedéki termékek előállítását, szállítását, kereskedelmét meghatározó szabályrendszer,
módosul a jövedéki termékek köre.
A várható változásokat és a lehetséges következményeket az EY Magyarország szakértői elemezték. A cég szervezésében tartott sajtóbeszélgetésen Vargha Zoltán és Fülöp Attila, a EY Adó Üzletág vám- és jövedéki szakértői válaszoltak a felmerülő kérdésekre.
Kivonják a papírt a forgalomból
A módosítások adminisztrációs terheket és költségtöbbletet jelenthetnek a vállalkozásoknak. A jövedéki termékekkel kapcsolatos valamennyi kommunikáció elektronikussá válik, így a papíralapon vezetett nyilvántartásokat, adatszolgáltatásokat jövő év január elsejétől digitálisan kell vezetni és teljesíteni. Az adóraktári engedélyeseknek napi, a jövedéki engedélyeseknek, illetve az üzemanyagtöltő állomásoknak havi adatszolgáltatási kötelezettsége lesz a NAV felé. A papír a fizetés tekintetében is eltűnik. A jövedéki engedélyes kereskedők nem értékesíthetnek készpénz ellenében kiskereskedők felé. A változás elsősorban a Cash&Carry típusú üzleteket érinti. Teljes mértékben át kell állniuk a bankkártyás vagy átutalásos rendszerre, hiszen a kiskereskedők készpénzfizetéssel már nem szerezhetnek be tőlük jövedéki terméket.
Az új szabályozás szerint jelentősen változnak a jövedéki engedélyezés szabályai. Például átalakul az adóraktári rendszer, így a jövőben akár egyetlen adóraktári engedély keretében lehet bármilyen jövedéki terméket előállítani, tárolni és palackozni, kiszerelni. Fülöp Attila kiemelte:
– Megszűnik a keretengedély intézményrendszere, azaz, aki eddig ilyen engedély birtokában végezte az adómentes felhasználói tevékenységét, az a jövőben adóraktárként működhet tovább vagy adóraktári engedély hiányában adózottan tud jövedéki terméket beszerezni. Az adóraktár üzemeltetésére más, egyes esetekben szigorúbb szabályok vonatkoznak majd, mint amelyeknek jelenleg a keretengedélyes gazdálkodóknak kell megfelelniük. Ez a változás számos gazdálkodót érinthet, a gyógyszeripartól egészen a bonbonmeggy-gyártókig, akik jelenleg tevékenységükhöz adómentesen használnak fel jövedéki termékeket. Ezért az érintett gazdálkodóknak alaposan fel kell készülniük, amennyiben továbbra is adómentesen szeretnének jövedéki terméket felhasználni tevékenységükhöz.
Átalakul a biztosítékrendszer
A jövedéki adószabályozásban is fontos szerepet fog kapni az adózó minősítése. Külön kezelik majd a megbízható és a kockázatos adózókat. Bevezetésre kerül az úgynevezett dinamikus biztosíték, vagyis a jövedéki adó kapcsán nyújtott garanciának alapvetően a mindenkori adókockázathoz kell majd igazodnia. A változás kapcsán Vargha Zoltán elmondta:
– Nem megfelelő biztosítékszint a tevékenység felfüggesztését eredményezheti, ezért az engedélyesnek a jövőben nagyon precízen kell meghatároznia, majd folyamatosan nyomon követnie a garanciaösszeget. Ez különösen az első időszakban jelent feladatot a vállalkozásoknak, hiszen a törvény életbe lépésétől kezdve, így 2017. január 1-jétől már az új feltételek szerinti biztosítékkal kell rendelkezniük.
Zárjegy a dohánygyártmányokra
Az adójegyet felváltja az alkoholos italokról már jól ismert zárjegy, így a jövőben a cigarettán is zárjegyet találunk, tehát a dohánygyártmányok esetében is a korábbi adójegyes rendszerrel szemben az általános szabályok szerint történik majd az adózás. Az adójeggyel ellátott készleteket 2017. március 31-ig lehet szabad forgalomba bocsátani, így az év első hónapjaiban még a megszokott csomagolású és a már zárjegyes termékek is megtalálhatóak lesznek a trafikok polcain. A dohánygyártóknak ugyanakkor már január elsejétől meg kell felelniük az új szabályozásnak.
Átalakul a jövedéki termékek köre. Jövedéki termék lesz az elektromos cigaretta töltőfolyadéka, illetve eltűnik a pezsgő és a szőlőbor fogalma a jövedéki szabályozásból. Utóbbiak helyett új kategóriába kell majd sorolni az italokat, mint például a csendes bor, az egyéb csendes erjesztett ital és az egyéb habzó erjesztett ital.
Varga Zoltán indoklása szerint a szabályozás ezzel is az uniós direktíva felé mozdul el, amelyben a pezsgő fogalma, elsősorban a védettség miatt, eddig sem szerepelt.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Czomba Sándor: jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér
Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig…
Tovább olvasom >A MOHU hat hónap alatt 700 millió palackot gyűjtött össze
November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza…
Tovább olvasom >Még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni
Markánsan eltérően ítélik meg a középkorúak a lakásbérlést, mint lakhatási…
Tovább olvasom >