Magazin: Tabletes online kassza lesz a sláger

Szerző: trademagazin Dátum: 2015. 11. 03. 08:51

Noha egyelőre elmarad a tervezett bővítés az online kasszára kötelezettek körében, az online kasszák területén nem állt meg az élet. Elindult a már megvásárolt gépek cseréje, vagy nagyobb rendszerre térnek át a számítógépes ügyvezetést megkóstoló boltok. Az idei év slágere a strapabíró, ám elegáns tabletek megjelenése az online kasszák körében.

tablet online pénz internet

A 2013-as és 2014-es év nagy része az online kasszák bevezetése körüli kérdésektől, engedélyeztetési problémáktól és a kereskedőknek adandó támogatásoktól volt hangos. Az akkori év nyertesei az online pénztárgépek forgalmazói voltak, akik rekordmennyiségű pénztárgépet tudtak értékesíteni a törvényi változás hatására. A 2015-ös év azonban már a kivárás évének nevezhető, amikor a magukat kiköltekező kereskedők inkább cserélik a pénztárgépeket, az új értékesítési lehetőségekért viszont a forgalmazóknak komolyan meg kell küzdeniük.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adatai szerint 2014-ben a költségvetés áfa-bevétele 3 035,6 milliárd forint volt, ami csaknem 226 milliárd forinttal haladta meg a 2013. évi eredményt. A bevételek 2015 első hét hónapjában továbbra is folyamatos emelkedést mutattak. 2015. július 31-ig 1 739,4 milliárd forint nettó költségvetési áfa folyt be, ami 111,6 milliárd forinttal, 6,9 százalékkal haladja meg a tavalyi év azonos időszakának eredményét. A sajtóosztály lapunk kérdésére ismertette, hogy nem vezetnek külön nyilvántartást arról, hogy az online kasszák bevezetéséből mekkora áfabevétel-növekedés származik. Az adóhatósághoz bekötött kasszák egyike azoknak a 2010 óta folyamatosan meghozott intézkedéseknek, melyek hatására növekedett az állam bevétele.

Folyamatosak a fejlesztések

A NAV 2015. július 31-én 203 125 bekötött online pénztárgépet tartott nyilván, és adataik szerint 2015-ben havonta átlagosan 2700-zal nő az adóhatósághoz újonnan bekötött gépek száma. Számításaink szerint, ha hasonló ütemben folytatódik az újonnan bekötött pénztárgépek száma, akkor a 2015-ben újonnan bekötött pénztárgépek száma meghaladja a 30 ezret. Ezen a stabilizálódott piacon a fejlesztések folyamatosak.

– Az online kasszák bevezetése ütemezettebbé tette a bolti folyamatokat; a napi pénzkészletkezelés szabályait nem napi, hanem tétel szinten kell betartani az előírások miatt, illetve szigorodtak az értékesítés lépései is – ismerteti az online kassza előnyeit Szabó Dávid, a Szintézis Zrt. vezérigazgatója. – Emiatt gyorsabb és átláthatóbb lett a boltvezetés, illetve a tulajdonosok számára a kiskereskedelmi munka.

A fejlesztések, a hardver és a szoftver kiterjesztések folyamatosak a Szintézis online kassza rendszereiben annak ellenére, hogy az engedélyeztetés ezek bevezetését jelentősen lelassítja. Újdonságaik között megtalálható a parkolórendszer-integráció, a kasszafelügyeletirendszer-illesztés és a gasztro front office funkciók integrálása a bolti folyamatokba.

Információs csomag

Más forgalmazóknál a kényelmi részletkérdésekre is összpontosítanak.

– Készült egy újítás a kiskasszát használó kereskedőknek, ugyanis a kontrollszalag megszűnésével nehezen kezelhető a vevőreklamáció, a pénztárosok ellenőrzése is nehézkes – tájékoztat Szabó Ervin, a Laurel Számítástechnikai Kft. ügyvezető igazgatója. – Az XML kassza információs csomag láthatóvá teszi a kereskedőnek, hány sztornó tételt készített a pénztáros az adott napon, vagy hány olyan eset volt, amikor többféle fizetőeszközzel rendezte a vevő az ellenértéket. A rendszerben gyorsan kereshetnek az adatok között.

Madarász Jenő, az Alt-Cash ügyvezető igazgatója egy nem technológiai újdonságról számolt be, éspedig arról, hogy terjed a cikkelemes értékesítés a kiskasszák használói körében. Újdonság az is, hogy egyre többen csatlakoztatnak vonalkódolvasót a pénztárgépükhöz, valamint online vagy offline számítógépes kapcsolat segítségével kezelik a készletet.

Az online kasszák bevezetése után tapasztalható áfabevétel-növekedésen felbuzdulva szakmai berkekben felröppent a hír, hogy az online kasszák használatát több szolgáltató körében kötelezővé teszik. Ez a kérdés egyelőre nincs már napirenden. Madarász Jenő, az Alt-Cash ügyvezető igazgatója is csak reménykedik a bővítésben, hiszen a több tízezer raktáron maradt pénztárgépük vevőre vár.

– A Szintézis Zrt. is felkészült a szolgáltatókra való kiterjesztés bővítésére, és ha mégis bevezetik, készen állunk a startra – mondja Szabó Dávid.

Ettől függetlenül megjelentek a piacon egy újabb kiskasszával, amely nemcsak nevében, hanem méreteiben is kicsi lesz – ugyanakkor erős, mobilis, nagyjából egy A5 lap méretű helyet foglal el.

Nincs normál üzletmenet

A Laurelnél Szabó Ervin ügyvezető szerint nem beszélhetnek normál üzletmenetről. Azt látják, hogy amint egyre komplexebbé válik egy tevékenység, úgy jönnek rá a kereskedők, hogy önmagában a kiskassza használata kevés. Vagy készletvezető megoldást alkalmaznak, vagy átállnak PC alapú, vonalkódos kereskedelmi rendszerekre, de gyakran más, külső kereskedelmi rendszerekhez (SAP, Axapta, NAVISION vagy egyedi fejlesztésű) illesztik a Laura kasszaszoftverüket.

A boltokban jellemző, hogy a kiskasszákat a tulajdonosok kérésére intelligens pénztárgépekre cserélik. Éves szinten szakembereik továbbra is több száz üzlet nyitásában működnek közre, ezekre a helyekre már mindenhová online kasszát telepítenek. Most jelennek meg azok az EU-s pályázatok, amelyek kifejezetten az infrastruktúra fejlesztését támogatják, ez további lendületet adhat a boltnyitásoknak, átállításoknak.

A Szintézisnél arról számolnak be, hogy nagyon változó az éves kassza értékesítési darabszáma, függ attól, hogy mely partnerünk bővít, illetve a régebbi eszközöket, rendszereket mikor cserélik le. Az új partnerek igényei is nagyban befolyásolják az eladásokat. Szabó Dávid vezérigazgató úgy látja, a 2015-ös év még nehéz. Tavaly legtöbben kihasználták a kialakult helyzetet, és régi kasszáikat lecserélték újakra, így az idei évben kevesebb kasszát adtak el. A piaci potenciált látják, csak most jobban meg kell dolgozni az üzleti lehetőségekért.

Madarász Jenő adatai szerint a teljes onlinekassza-piac 15-18 ezer darabra tehető. Az Alt-Cash értékesítésében jelentős azoknak a száma, akik lecserélik az eddig használt online gépüket minőségibb szerkezetekre.

Csökken a méret

Madarász Jenő szerint a kiskasszák piacán méretcsökkenés várható, bár annak csak a vásárláskor fog örülni a felhasználó, a javításkor valószínűleg nem. A számítógépes rendszereknél pedig nagyon elegáns és strapabíró tabletek jelentek meg. A közelmúltban kapott engedélyt egy nagyon praktikus rendszer, amelynél a dokkolóból kivehető tablettel akár rendelést vehetnek fel, vagy a 2d-s vonalkódolvasó felpattintásával leltározhatnak. A PC-s rendszereknél várhatóan az Android-os rendszerek is elindulnak. Mindkét kategóriában a számtalan elektronikus fizetőeszköz kezelése jelent újdonságot.

Újdonságként beszél a tabletes online kasszáról Szabó Ervin, a Laurel ügyvezető igazgatója, aki nyaralása alkalmával egy horvát pékségben is látta, hogy tablet alapú pénztárgépet használt az eladó. Szerinte ez azt jelenti, hogy már a kis forgalmú üzletek számára is hasznos megoldást jelent ez az eszköz. A Laurelnél bíznak abban, hogy rövid időn belül sok magyar kereskedő is megrendeli a tabletes kasszát exkluzív megjelenése és kis helyigénye miatt.

A Szintézis a kasszaautomatizált folyamatokban és más célrendszerek integrációjában látja a jövő online kassza újdonságait. Az automata – azaz önkiszolgáló – kasszában is nagy fantáziát látnak, az idei évben szeretnének erre jobban összpontosítani. Ezen felül még érdekes lehet az okostelefon, mint self scanning és fizető eszköz alkalmazása.
A mai okostelefonok már tökéletesen olvassák a vonalkódokat, QR-kódokat, így egy E-bevásárló applikáció segítségével gyűjthetik a kosárba tett árukat a vásárlók, a kasszánál pedig hamarosan el fog terjedni az NFC chipes mobiltelefonos fizetési lehetőség.

Vass E.
SzaboErvin_laurel.jpg

Kapcsolódó cikkeink