Magazin: Saját márkás termékek: változnak a stratégiák, bővül a piac

Szerző: trademagazin Dátum: 2014. 04. 30. 11:28

A saját márkás termékek a fejlett országok piacán a vásárlók többségének a kosarában helyet kapnak. Az Euromonitor Globális Fogyasztói Trend felmérésének 2013-as kiadásából kiderül, hogy a megkérdezettek 89 százaléka rendszeresen vásárol saját márkás termékeket, s csak 11 százalék állította, hogy kifejezetten kerüli ezt a termékkategóriát.

A vizsgált 12 hónapban 56 százalékuk következetes maradt, s ugyanannyi saját márkás terméket vásárolt, mint korábban, 15 százalék több saját márkát tett a kosarába, míg 18 százalék csökkentette a saját márkák arányát a háztartásában. Az Euromonitor felmérése abba az irányba mutat, hogy a piac az elkövetkezendő években tovább bővül majd.

Fókuszban a szülők

Úgy tűnik, a termékkategória felé leginkább a 30 és 44 év közötti korosztály nyitott: az ő érdeklődésük a saját márkás termékek felé évről évre nő, tavaly például 16 százalékkal nagyobb arányban vásároltak saját márkát, mint az előző évben. A jelenség valószínűleg arra vezethető vissza, hogy ez a korosztály jobbára kisgyerekes szülőkből áll, akik aktív, nagy háztartást tartanak fenn, ugyanakkor fontos számukra, hogy spóroljanak.

Mivel az elmúlt években a recessziós vásárlói attitűd vált a normává, a fogyasztók megszokták, hogy kevesebbet költenek élelmiszerre és háztartási cikkekre, emellett azonban – paradox módon – az igényük a prémium kategóriás termékekre egyre csak nő. Ennek köszönhetően létrejött egyfajta „hibrid vásárlói attitűd”, amely egyrészt a megfizethető, másrészt pedig a prémium kategóriás termékeket helyezi előtérbe, s így stabil piacot teremt a jó minőségű saját márkás termékek számára.

Maga a termékkategória megítélése egyre kedvezőbb: míg tizenöt évvel ezelőtt a vásárlók nagy része fanyalgott, ha private labelről hallott, ma már szinte minden országban pozitív kontextusban beszélnek a jelenségről.

A saját márkák piaca mindenhol nő a nagyvilágban

A saját márkák jelenleg Nyugat-Európában és Észak-Amerikában a legnépszerűbbek. Az Egyesült Államok piaca 2012-ben abszolút maga mögé utasított minden egyéb piacot a mintegy 79,1 milliárd dolláros értékével, noha a penetráció a maga 13 százalékával elmaradt a nyugat-európai terjeszkedés mértékétől.

Európában Svájc rendelkezik a legfejlettebb sajátmárka-piaccal: a teljes FMCG-szektor 38 százalékát teszi ki a kategória. Ez jobbára annak köszönhető, hogy az ország két legjelentősebb kiskereskedelmi óriása, a Migros és a Coop kezdettől komoly figyelmet fordít a saját termékek népszerűsítésére. Ami a konkrét eladást illeti, az azonban csak 9,5 milliárd dollárt jelent.

A második helyen Németország áll, mind eladás, mind pedig sajátmárka-penetráció tekintetében (az utóbbi 30 százaléknál tart). Ez az eredmény tükrözi azt, hogy Németországban a piacvezető diszkontok termékkínálatában a saját márkák fontos színfoltot képviselnek. Franciaországban is egyre nő az érdeklődés: a megkérdezettek 23 százaléka az elkövetkezendő 12 hónapban szeretne több saját márkás terméket hazavinni a boltokból.

A legsoványabb piac kétségkívül Oroszországé: itt a vásárlók 23 százaléka soha nem vesz saját márkás terméket, és csupán 5 százalék vásárolt ezekből többet az elmúlt egy évben.

A saját márkák eloszlása érték tekintetében, 2012
Szépségápolás, személyes higiénia 2,6%
Üdítőitalok 4,8%
Forró italok 5,3%
Tisztítószerek 6,0%
Állateledel 10,6%
Előrecsomagolt és készételek 12,2%
Papír zsebkendő, szalvéta 13,7%
Minden FMCG-termék 9,6%

Forrás:

Mit hoz a jövő?

A meglehetősen sötét gazdasági kilátások kedveznek a saját márka koncepciójának. Tovább segíti a penetráció növekedését a tény, hogy az utóbbi időben a gyártók és a forgalmazók még több figyelmet szentelnek a marketingszempontoknak. Míg korábban az egyszerű, olcsó csomagolás volt a saját márkás termékek fő jellemzője, ma már a legtöbb gyártó felismerte az igényes, figyelemfelkeltő megjelenés fontosságát.

Emellett egy új szempont is megjelent a piacon: egyre nő azoknak a fogyasztóknak a száma, akik számára az is fontos, hogy fenntartható forrásból származzon az élelmiszer, és a csomagolása is környezetbarát technológiák alkalmazásával történjen – a gyártók lassan, de határozottan kezdenek reagálni a trendre.

Természetesen számíthatunk arra, hogy az országos és nemzetközi márkák felveszik a kesztyűt, és innovatív promóciós stratégiákkal igyekszenek megőrizni pozíciójukat a saját márkákkal szemben.

Barok E