Magazin: Menedzser az MNGSZ élén
Egy éve annak, hogy Krivács Andrást, a baktalórántházai Fenyves Szálloda tulajdonos-igazgatóját a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség – első nem szakács – elnökévé választották. Az évforduló okán kérdeztük őt arról, meddig jutott tervezett céljainak megvalósításában.
Ön még nincs 36 éves. Elfogadták már ebben a korábban igencsak konzervatív szervezetben?
Krivács András: Remélem! De az biztos, hogy a munkámat és az elveimet elfogadták a szövetségen belül, és mind jobban azon kívül is. Minden partnerrel a kölcsönösen jó megoldásokat keresem, és szeretném azt hinni, hogy a „legendás” MGE-MNGSZ ellentétet is sikerül feloldanom – persze a másik oldal közreműködésével.
Egy éve ezért nem sokat adtunk volna. Hol tart az MGE-vel most?
K.A.: A legelső stádiumnál: már megvan az ígéret arra, hogy egy asztalhoz ülhetünk. Az első lépésnek annak kell lennie, hogy felmérjük, annyi viszály után mit tudunk adni egymásnak. Márpedig, ha komolyan gondoljuk az elveinket, akkor lesz is mit adnunk!
Ön szisztematikus, építő munkát ígért. Megfelelt erre az MNGSZ korábbi struktúrája?
K.A.: Nem igazán. Emiatt megszüntettük a bizottságok felét, a megmaradóknak átalakítottuk a felépítését. Mindegyikbe kerültek új tagok, fiatalítottunk, és minden bizottságban van „írástudó” ember, aki, ha kell, tökéletesen artikulálja területének érdekeit.
A régiós elnökök tagjai a kibővített elnökségnek, nekik kell az új munkamódszereket adaptálniuk saját régiójukban – bár ez nem mindenhol sikerült még tökéletesen.
A szövetségen belül megszűnt az információs káosz, amellett az MNGSZ egyes egységei jól ismerik egymás munkáját, és minden kapcsolat kétoldalú közöttük.
Mindenképpen továbblépésként értékelhető, hogy a feladatok teljesítését számon kérjük az érintetteken; senkinek nincs bebetonozott pozíciója, adott helyzetben élhetünk a visszahívás lehetőségével. Persze azt tiszteletben kell tartanunk, hogy a munkáját mindenki önkéntesen végzi, saját anyagi lehetőségeinek és idejének terhére.
És a munka tartalmi részét illetően elégedett?
K.A.: Megkezdődött a szemléletváltás, legelőször talán a Mester bizottságban – ahogy mondani szokták: nem kicsit emeltük a szintet. Ma már jóval magasabb színvonalú teljesítményért kaphatja meg valaki a kitüntető mester címet. Ugyanígy az MNGSZ által adományozott díjak kiadásának rendjét is módosítottuk, sőt, a zsűri kiválasztásáét is.
Ami egy éve a legégetőbb problémának tűnt – egy új kommunikációs koncepció kiépítése és az ehhez szükséges eszközrendszer átalakítása –, mostanra látszik megoldódni. Elkészült a szövetség új honlapja, ami jóval dinamikusabb és tartalomgazdagabb, mint a korábbi, és amit rendszeresen töltünk és szerkesztünk, akárcsak az MNGSZ Facebook-profilját. Gazdagítottuk kapcsolatunkat a sajtóval; 900 cikk jelent meg munkánkkal kapcsolatban az elmúlt évben, ami a vidéki lapokkal foglalkozó három legnagyobb kiadóval kialakított együttműködésünknek is nagyban köszönhető.
Most, hogy megteremtették a befogadó médiaközeget, mit akarnak üzenni a közvéleménynek?
K.A.: Ha röviden kell megfogalmaznom, akkor azt, hogy itthon magyar alapanyag kerüljön a vendég elé, hogy tenni kell azért, hogy a vendéglátó szakmák tanulói ne legyenek pályaelhagyók, és hogy ki kell nevelni az egészségközpontú, igényes fogyasztót, mert csak az egészséges társadalom működhet sikeresen. Ez utóbbi cél megvalósításáról szól a Mintamenza program; ez a VM Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és az MNGSZ nagyszabású közös gyermekélelmezési projektje, ami az idei év elején vált országos szintűvé (cikkünket a témában az 54. oldalon olvashatja – a szerk.).
Ami a fiatalokat illeti: nálunk 2013 az ő évük! Az MNGSZ-en belül nagyobb szerepet szánunk ifjú kollégáinknak, az oktatási szakintézmények munkáját pedig aktívan segíteni kívánjuk. A szövetség partneriskoláiban például igény esetén a legjobb szakemberek bevonásával szervezünk magas színvonalú előadásokat.
Ami hosszú távon ennél is fontosabb, hogy az oktatás akut problémáinak kezelésére sikerült egy asztal mellé ültetni a szakmai szervezetek és az MKIK képviselőit.
Indul jövőre az újraválasztásért?
K.A.: Most úgy gondolom, igen. A rendszer jól működik, az elképzeléseimet megvalósulni látom. És nemcsak nekem vannak sikerélményeim; mostanában az MNGSZ-ben a kollégák gyakran számolnak be egymásnak csillogó szemmel eredményeikről.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >