Magazin: Gault&Millau díjai

Szerző: Trademagazin Dátum: 2017. 01. 13. 07:17

Sok ítész: sok díj – feltehetően jót tesz a hazai vendéglátásnak, hogy a különböző médiumok évente többféle éttermi rangsort készítenek, számos év étterme, borászata, konyhafőnöke címet kiosztanak, és már nem is értékelik egymás értékelését, ahogy ez 5-10 éve még divat volt.

A Gault&Millau-katalógus évenkénti megjelenésekor is kiosztanak díjakat (amelyeket nem szabad összetéveszteni a Dining Guide hasonló, tél végi projektjével). Mi a leghitelesebbek között tartjuk számon a hazai gasztronómia Che Guevarájának, Molnár B. Tamásnak és csapatának értékeléseit. Íme, idén így választott és érvelt a Gault&Millau!

A szervezők kihangsúlyozták, hogy a címek nagyrészt nem egyetlen év munkáját díjazzák, hanem több év teljesítményét. E logika alapján 2016-ban az év étterme a Mádi udvarház (Gusto) lett: amely „finomított borkonyhaként” határozza meg magát; fontos célja, hogy az ételekben is megjelenjen a terroár. Konyhája invenciózus: egyszerre regionális és világra nyitott, évről évre meggyőzőbb. Konyhafőnöke Horváth Gábor.

Az év konyhafőnöke Pesti István – a neve évek óta fogalom a magyar gasztronómiában, jelenleg a tatai Platán séfje. Örökké tanuló szakács, ízei egyre markánsabbak, kifejezőbbek. Úttörő volt a tálalás (food design) területén is, ott is megtalálta az egyéni utakat, elkerülte a „trendiség” csapdáit.

A vidék étterme a békéscsabai Kisvendéglő a Hargitához: hagyományos erdélyi és hazai magyar konyhát visznek, egyre biztosabb kézzel. Hangulatosan rusztikus hely, barátságos vendéglátással.

Az év feltörekvője az őriszentpéteri Pajta bisztró, egy évek óta szájhagyomány útján ajánlott hely az Őrségi Nemzeti Park közepén, egy nemes egyszerűséggel átalakított pajtaépületben.

Az év borászata a budaörsi Szentesi Pince, az alternatív vendéglátás legjobbja a budapesti Beszálló Food Bar, az év étteremtulajdonosa pedig a Rosenstein család lett, a magyar gasztronómia reménysége címet Garai Ádám kapta.

Kapcsolódó cikkeink