Magazin: Az anti-café koncepció
Az all-you-can-eat óta nem volt ilyen ötlet, állítottuk néhány éve, és bár a koncepció nem terjedt olyan természetességgel, mint ahogyan mi képzeltük, a 2011-ben nyílt „ötletgazda” moszkvai Anticafé Babochki tényleg trendet teremtett. Sőt, még nevet is adott a trendnek, ugyanis a világszerte nyíló hasonló helyeket legtöbbször anti-cafénak nevezik (a stílust pedig time clubnak vagy pay-per-minute cafének).
Az elgondolás egyszerű, de zseniálisan eredeti: a vendégek nem az alapételekért és -italokért (értsd kávéért, teáért és a süteményekért) fizetnek, hanem az ottlétért. Arra, hogy a „harmadik helyet” az otthon és a munkahely között a modern ember számára jellemzően a kávézó jelentheti, arra a vendéglátás „értői” már 20 éve rájöttek. Az Anticafé Babochki üzemeltetői azt ismerték fel, hogy ha egy ilyen hely vonzását elsősorban az ottlét adja, és csak másodsorban a fogyasztás, akkor jobban járnak, ha az előbbit fizettetik meg a vendéggel. Ennek megfelelően a hangsúlyt a kikapcsolódás biztosítására helyezték: táblásjátékokat, számítógépet, Xbox kinectet, wi-fit kínáltak; lehet olvasni, dolgozni, pihenni, játszani. És a vendéglátás alapfunkcióját nem elfelejtve persze enni, inni is, nemcsak az alapválasztékot: akinek arra van szüksége, térítés ellenében fogyaszthat komoly étlapból választva is.
A szolgáltatások köre széles, így a termek multifunkcionálisak; kialakítható a „keleti kényelem”, vagy irodajellegű környezet, hely bérelhető tárgyaláshoz, tréninghez, mozizáshoz, sőt rendezvényhez is.
Az ötletet először Oroszországban kezdték másolni, majd megjelent Európa nagyvárosaiban, először Londonban, majd Párizsban, Madridban, Vilniusban, Bukarestben, Rómában. Aztán átkelt a tengeren, és Montreal után augusztus végén New Yorkban ugyanezzel a koncepcióval megnyílt a Glasshour (képünkön), ahol az ár az étlap elemei közül csak a kávékat tartalmazza – az első óra egységesen 6 dollár (1700 Ft), minden további perc 10 cent – vannak viszont társasjátékok, csocsó, wi-fi. Azaz társaihoz hasonlóan kikapcsolódásra alkalmas közösségi és kulturális központ ez is.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >