Magazin: A hatékony online hirdetés receptje

Szerző: trademagazin Dátum: 2016. 04. 06. 07:48

Mint minden hirdetési forma esetében, az online hirdetések esetében is felvetődik a kérdés: mennyire hatékony a hirdetésem? Mennyire látják, veszik észre a weboldal látogatói hirdetésemet, és milyen mértékben emlékeznek a hirdetett márkára?

internet online

Az IPG Media Labs, a Cadreon és az Integral Ad Science közösen készítettek egy tanulmányt az online hirdetések hatékonyságáról. A kutatásban egy szabványos bannerhirdetés, egy széles formátumú, médiaelemekkel tarkított hirdetés és egy videóhirdetés hatékonysága és láthatósága közötti kapcsolatot vizsgálták. Ugyanakkor azt is kutatták, hogy, ha egy hirdetés felett megjelenik az adott márka logója, az befolyásolja-e vagy sem a hirdetés hatékonyságát (a válasz egyébként igen.

Nem a méret a lényeg

A weboldalakon megjelent image-hirdetések esetében gyakran látni olyan megoldást, hogy egy adott hirdetésnek csak egy része látszik alapból. Mikor a felhasználó a hirdetés felé viszi a kurzort, akkor az egész reklám előugrik és láthatóvá válik.

Az amerikai Media Rating Council (Média Rating Tanács) minimális szabványokat dolgozott ki a hirdetések láthatóságával és a láthatóság időtartamával kapcsolatosan. Például szerintük egy szabványos bannernek legkevesebb a fele kell látszódjon minimum egy másodpercig, ahhoz hogy valami hatást elérjen. A széles, rich média hirdetések esetén 30 százaléknyi láthatóság is elegendő 1 másodperc mellett, míg a videóhirdetések fele két egymást követő másodpercig kell a felhasználó szeme előtt legyen.

Ezek az ajánlások ténylegesen a szakmai minimumot jelentik. A kutatás következtetése röviden: a hirdetés hatékonyságában annak láthatósági ideje fontosabb, mint az, hogy hány százaléka látszik a hirdetésnek. Magyarán minél többet látja az adott hirdetést a megcélzott személy, annál nagyobb valószínűséggel emlékszik a hirdetésre, és fel is tudja idézni, hogy milyen márka szerepelt a hirdetésben. Ha a hirdető biztosra szeretne menni, akkor logóját is elhelyezi a hirdetés felett.

Akkor a konkrét példák: ha egy szabványos banner reklám negyede fél másodpercig látható, akkor 21 százalékos esély van rá, hogy a fogyasztók emlékezni fognak a hirdetésre. Ha ez az idő egy fél másodperccel nő, az emberek hasonló eséllyel fognak emlékezni a hirdetésre, mint a fele annyi idő esetében. Ha 4 másodpercig látják a hirdetés negyedét, akkor 25 százalékra nő a felidézési valószínűség, 7 másodperc esetében pedig 29 százalék ez az arány. Ha ugyanezt a hirdetést teljes egészében, 7 másodpercig látja a fogyasztó, akkor – 39 százalékos a felidézési valószínűség.

A videóhirdetések esetében is a hosszabb ideig tartó figyelem jelentette a nagyobb visszaidézési valószínűséget. A nagyobb látható méret már rontotta a hatékonyságot. Így például az 50 vagy 75 százalékban látható videóhirdetést – 7 másodpercig történő nézése után – 33, illetve 34 százalék eséllyel idéztek fel. A 100 százalékban látható videóhirdetésnél ugyancsak 7 másodperc nézés után ez az arány alacsonyabb volt, 30 százalék.

Kapcsolódó cikkeink