Madosz: növekszik az illegális cigarettakereskedelem
Egyre inkább növekszik az illegális cigarettaforgalom és erősödik a termelői dohány feketepiaca – mondta a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (Madosz) elnöke szerdán egy szakmai fórumon, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Ófehértón.
Bényei Illés szerint az utóbbi időben egyre többször fordul elő a térségben a dohányültetvények megkárosítása, több alkalommal pedig a szárítókban lévő dohányleveleket is ellopják a tolvajok.
Az ellopott dohány a feketepiacon jelenik meg – jelentette ki a szakmai szövetség elnöke. A tolvajok a szárított dohány mellett az éretlen dohányleveleket is ellopják: egy éjszaka alatt akár több hektáros ültetvényt is letörhetnek, a már felfűzött leveleket pedig a szárítópajtákból tulajdonítják el.
Ez a dohány egyértelműen a feketepiacon landol, ami jelentős bevételkiesést okoz nemcsak a gazdáknak, hanem közvetve a cigarettagyáraknak és – a kieső jövedéki adó miatt – az államnak is – tette hozzá Bényei Illés. Jelezte: a magyar dohánytermelők a legális piac kiszolgálói, és hosszú távon elkötelezettek a szabályoknak megfelelő termesztés és forgalmazás mellett.
A termelői dohánylevél Szlovákiából, a késztermék pedig elsősorban Ukrajnából és Szerbiából érkezik illegálisan az országba. Sánta János, a Continental Dohányipari Zrt. elnöke az MTI kérdésére elmondta: a termelői dohány-feketepiac megerősödése rontja a fogyasztási dohány piacát, a becslések szerint országosan nagyjából tíz százalékkal fog csökkenni a legálisan eladott dohánytermékek mennyisége.
Szerződéses keretek között jelenleg mintegy 4700 hektáron zajlik dohánytermelés Magyarországon, ami 1000 hektárral kevesebb, mint öt évvel ezelőtt. Bényei Illés elmondta, a termelés jövőre az Európai Unió jóváhagyásával a jelenlegi feltételrendszerek mellett folytatódik, 2015-től viszont még bizonytalan az ágazat jövőképe.
A Vidékfejlesztési Minisztérium már elkezdte a dohánystratégiai program megtervezését, amely a jelenlegi színvonal fenntartása mellett annak bővítését célozza – közölte a Madosz elnöke, hozzátéve, ez szükséges ahhoz, hogy a jelenleginél nagyobb területen legyen dohánytermelés Magyarországon.
Az idei dohánytermés a becslések szerint átlag körüli lesz, bár a száraz időjárás nem kedvezett a növényeknek, és a termelők költségei is növekedtek az ültetvények kényszerű öntözése miatt. 2013-ban a tavalyihoz hasonló, 8 ezer tonnás betakarított dohánymennyiség várható, országosan 4822 hektárra kötöttek felvásárlási szerződést. Ebből 3300 hektáron Virginia, 1521 hektáron pedig Burley fajtájú dohányt termesztenek. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >A baby boomerek jelentik a növekedés kulcsát az öregedésgátló bőrápoló termékek piacán
A Baby Boomer generáció növekvő érdeklődése az egészséges öregedés iránt…
Tovább olvasom >A versenyfenyegetettséget elemzi a dunnhumby és a Placer.ai új AI-alapú eszköze
Új AI-eszközt alkotott a dunnhumby és a Placer.ai, amely képes a…
Tovább olvasom >