Longevity – divat vagy tudatosság?

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 07. 23. 11:09

Az embereket mindig is foglalkoztatta, hogy hogyan lehet minél tovább egészségesen élni, sőt, többen arra tették fel az életüket, hogy keresték az örök élet titkát. Habár az utóbbira nincs megoldás, a BioTechUSA szakértői összegyűjtötték azokat a praktikus tippeket, amiket érdemes beépíteni a hétköznapjainkba annak érdekében, hogy sokáig megőrizzük a fizikai- és mentális fittségünket.  

 A longevity egy hosszú és jó egészségi állapotban eltöltött élettartalmat jelent. Itt a cél nem a fiatalos külső megőrzése vagy a ráncok eltüntetése, nem is egy új divathullám, annál sokkal komplexebb: olyan életmódbeli tényezőkről van szó, amelyek alkalmazásával hozzájárulhatunk hosszú távon a testi-lelki jóllétünkhöz. 

A longevity témája nem csak az 50–60-as korosztályt foglalkoztatja. Egyre több 30-as éveiben járó ember is tudatosan koncentrál olyan tevékenységekre, amelyekkel támogathatja fizikai és mentális állapotát, valamint vitalitását. A trend mögött valószínűleg az áll, hogy egyre gyakoribbak a modern életmóddal összefüggő krónikus betegségek, pl. a cukorbetegség, a mozgásszervi vagy a szív- és érrendszeri megbetegedések. De az is tény, hogy az átlagéletkor és a nyugdíjkorhatár is emelkedik, és ezek miatt is sokáig kell életerősnek maradnunk. Mit tehetünk azért, hogy minél tovább, és talán még fontosabb, hogy minél jobb fizikai és mentális állapotban maradjunk, lehetőleg életünk végéig? Egészen korán, már 30-asként elkezdhetünk beépíteni néhány változtatást a mindennapjainkba, és ha így teszünk, a 60+-os énünk hálás lehet a gondoskodásunkért és az előrelátásunkért.    

Táplálkozás és egy kis extra 

Lerágott csontnak tűnik, de sajnos egyáltalán nem mindegy, hogy mit viszünk be a szervezetünkbe. A fehérjében, rostokban és esszenciális, omega-3 zsírsavakban gazdag ételekre koncentráljunk, fogyasszunk sok zöldséget és gyümölcsöt, és kerüljük azokat a fogásokat, amelyekről pontosan tudjuk, hogy nem tesznek jót nekünk. Ilyenek például a magas zsírtartalmú, magas cukortartalmú, rostszegény, adalékanyagokban dúskáló előre csomagolt ételek. Ha pedig egy kis pluszra van szükségünk, rendelkezésre állnak különféle étrendkiegészítők: azok a praktikus “eszközök”, amelyek a kiegyensúlyozott, változatos, színes táplálkozás és az aktív, sportos életmód mellett a napi rutin szereplői lehetnek. A sejtjeink is öregednek, de megújulásukat tudjuk életmódunkkal és például az aminosavak és antioxidánsok bevitelének növelésével támogatni. A legnépszerűbb antioxidánsok a B2-, C- és E-vitaminok, a szelén, cink nyomelemek, de ilyen például a Q10 koenzim is. Aminosavak, azért fontosak, mert nélkülük nincs fehérjetermelés, ami az izomépítés alapja, de emellett a hormonok és enzimek előállításához, valamint a sérült sejtek helyreállításához is szükség van rájuk. Kiemelten fontosak az esszenciális aminosavak, amelyeket csak táplálkozás útján tudunk biztosítani, mivel a szervezetünk nem képes ezeket saját maga előállítani.  

Sport 

A mozgás nem kihagyható, ha hosszú és fitt életre vágyunk. Találjuk meg, hogy mi az a mozgásforma, amiben örömünket leljük, és ragaszkodjunk hozzá. Nem kell rögtön beleugrani a mély vízbe, ha eddig nehezen vettük rá magunkat a sportra, kezdjük el kicsiben, és fokozatosan terheljük magunkat. Elég már az is, ha például besétálunk a munkahelyünkre vagy egy-két megállóval előbb szállunk le a buszról, de jó megoldás, ha a lift helyett a lépcsőzést választjuk.   

Pihenés és stresszkezelés 

Törekedjünk rá, hogy az alvásunk megfelelő mennyiségű és pihentető legyen. Napi 7-8 óra már optimális időnek tekinthető, de a minőség az igazi kulcs, hiszen a szervezetnek a regenerációt támogató alvásciklusokra van szüksége. Alvás közben pihen a központi idegrendszer, csökken a stresszhormononok szintje, stabilizálódik a hormonháztartás. A krónikus stressz hosszú távon nemcsak a közérzetünket rontja, hanem komolyan hozzájárulhat anyagcserénk felborulásához is. Fókuszált légzőgyakorlatok, meditáció vagy egy nyugodt séta: már napi 10 perc is segíthet visszahozni a figyelmet a jelenbe, csökkenti a szorongást és megnyugtatja az idegrendszert. Ha pedig szükségünk van egy kis támogatásra, segítségükre lehetnek bizonyos növényi kivonatok, amelyek az alkalmazkodást és az ellenállóképességet erősítve járulnak hozzá a hirtelen változó körülmények elviseléséhez, ezek például az ashwagandha, rodiola és a ginzeng. Az ashwagandha ezek közül talán a legismertebb, amit részben az ájurvédikus hagyományokban betöltött szerepének és a benne található hatóanyagok sokféleségének köszönhet. A kreatin pedig nem csak a profi sport sajátja, a mindennapokban segít a teljesítményt javításban, nemcsak a fizikai erőt, hanem a kognitív folyamatokat is támogatja.   

Rendszeres szűrővizsgálatok 

Senkinek nem lehet új információ, hogy a hosszú és egészségben eltöltött élet egyik záloga a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel. Azt pedig jó, ha tudjuk, hogy a családunkban milyen jellegű egészségügyi problémák fordultak elő, így még időben el tudjuk kezdeni a megelőzést. 

Életcél, közösség, társas kapcsolatok  

Aktív korban a munka és a szerteágazó feladatok lekötik a figyelmünket és az energiánkat. Amikor kikerülünk a munka világából, fontos, hogy hasznosnak és tevékenynek érezzük magunkat. A család, egy közösség, egy hobbi, amit szeretettel és gondoskodással tudunk végezni, nagyon sokat tesz hozzá, hogy teljes értékűnek érezzük magunkat.  

A BioTechUSA elkötelezett híve az egészségtudatos életmódnak. Termékfejlesztéseik során kiemelten figyelnek arra, hogy az étrend-kiegészítők ne csak hatékonyak, de biztonságosak és könnyen beilleszthetők legyenek a mindennapi rutinba. 

Kapcsolódó cikkeink