Londoni elemzők: áprilisban 18 százalékkal zuhanhatott a brit GDP
Londoni elemzői számítások szerint havi összevetésben 18 százalékkal zuhanhatott áprilisban a brit hazai össztermék (GDP) a koronavírus-járvány átszűrődő gazdasági hatásai miatt.
A brit statisztikai hivatal (ONS) pénteken ismerteti a legfrissebb növekedési becsléseket.
Az egyik legnagyobb londoni üzleti elemzőműhely, a Pantheon Macroeconomics az ONS adatismertetése elé összeállított, kedden bemutatott előrejelzési forgatókönyvében felidézi, hogy a brit gazdaság fő szektorainak aktivitását mérő kompozit beszerzésimenedzser-index (BMI) a márciusban mért 36,0-ról áprilisban 13,8-ra zuhant.
Az 50 alatti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának csökkenését jelzik. A rekordmélységű áprilisi kompozit BMI azt jelezte, hogy a brit gazdaság egészének aktivitása szabadesésszerűen zuhant abban a hónapban.
A Pantheon Macroeconomics elemzői kimutatják, hogy az elmaradás a stagnálást jelző 50-es értéktől áprilisban csaknem a két és félszerese volt a márciusinak, így elméletileg az áprilisi havi GDP-zuhanás is a két és félszerese lehetett a márciusban mért 5,8 százalékos visszaesésnek, vagyis 14,5 százalék.
A ház szerint azonban a szektorszintű adatok ennél is sokkal súlyosabb áprilisi GDP-visszaesésről vallanak.
A kiskereskedelmi értékesítés például márciusban 5,2 százalékkal, áprilisban – amikor a márciusi pánikszerű élelmiszerfelvásárlási hullám már elült – 22,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint februárban, a járvány megfékezését célzó korlátozások bevezetése előtti utolsó teljes hónapban. A teljes körű fogyasztási kiadások értéke áprilisban 36,5 százalékkal zuhant éves összevetésben a márciusi 6 százalékos visszaesés után.
A Pantheon Macroeconomics londoni elemzőinek számításai szerint emellett a brit építőipar teljesítménye 35 százalékkal zuhanhatott áprilisban az előző hónaphoz képest, bár az építőipari szektor külön számolt beszerzésimenedzser-indexe mindössze 8,2 volt áprilisban, így a ház szerint ennél sokkal meredekebb visszaesés is elképzelhető.
A cég közölte, hogy a 18 százalékos havi összevetésű áprilisi GDP-zuhanást valószínűsítő előrejelzését ezeknek a tényezőknek a figyelembevételével alakította ki.
A ház elemzői szerint ugyanakkor a májusi előzetes adatok már arra vallanak, hogy a brit gazdaság azóta élénkülésnek indult, és bár a GDP-növekedési görbe nem lesz teljes mértékben V alakú – vagyis nem várható a hirtelen zuhanás után hasonlóan meredek visszalendülés -, a hazai össztermék azonban várhatóan még egyszer nem közelíti meg az áprilisi mélységeket.
Más nagy londoni házak az idei év egészére is mély recessziót jósolnak a brit gazdaságban, alapesetben azonban már a jövő év végére valószínűsítik a koronavírus-válság előtti kibocsátási érték újbóli elérését.
Az egyik legtekintélyesebb londoni makrogazdasági elemzőközpont, az Oxford Economics kedden ismertetett előrejelzési forgatókönyv-csokrában közölte: a korlátozások enyhítésével párhuzamosan élénkülő májusi és júniusi aktivitással együtt is arra számít, hogy az idei második negyedévben a brit hazai össztermék 14 százalékkal zuhan.
A ház 2020 egészére 8,3 százalékos visszaesést valószínűsít a brit gazdaságban, jövőre azonban – az idei mély recesszió bázisán – 7,8 százalékos GDP-növekedésre számít.
Az Oxford Economics számításai szerint ha ez az előrejelzési forgatókönyv beválik, a brit GDP-érték 2021 negyedik negyedévére eléri a koronavírus-válság előtti szintjét.
Figyelembe véve azonban az addig kieső beruházásokat, a brit hazai össztermék 2024-ben is várhatóan 2 százalékponttal kisebb mértékben haladja meg a tavaly előállított GDP 100-nak tekintett összehasonlító szintjét annál az értéknél, amelyet az Oxford Economics a járvány előtt arra az időszakra jósolt.
A ház ugyanakkor összeállított egy negatív forgatókönyvet is arra az esetre, ha a koronavírus-járvány megfékezését célzó brit és globális korlátozásokat a vártnál hosszabb ideig fenn kellene tartani.
Az Oxford Economics modellszámításai szerint ebben az esetben a brit hazai össztermék az idei év egészében 15 százalékkal – több 300 éve példátlan ütemben – zuhanna és jövőre is csak 3,4 százalékkal emelkedne.
E forgatókönyv esetén a ház szerint a brit GDP-érték 2021 végén is még 10 százalékkal alacsonyabb lenne a koronavírus-járvány előtt addigra várt szintnél, és 2024-re sem érné el a járvány előtti értéket.
Az Oxford Economics elemzői mindazonáltal hangsúlyozták, hogy e forgatókönyv megvalósulására mindössze 5 százalék esélyt látnak.
Vannak azonban olyan előrejelzések is, amelyek alapesetben valószínűsítenek hasonló forgatókönyveket.
A Bank of England legutóbbi negyedéves pénzügypolitikai jelentésében közölte: azzal számol, hogy a brit GDP-érték 2020-ban 14 százalékkal, az éves átlagon belül a második negyedévben 25 százalékkal zuhan.
A brit jegybank történelmi távlatú visszatekintő kimutatása szerint mindez az 1700-as évek eleje óta nem tapasztalt mélységű recessziót jelentene a brit gazdaságban. (Kertész Róbert, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Súlyos gazdasági következményei lehetnek az élővilág pusztulásának
Az élővilág védelmének szükségessége, nem csupán etikai, hanem gazdasági szempontból…
Tovább olvasom >GKI: Út a „gazdasági semlegességhez”: Hanyatló nyugat?
A változó világrendről, új nagyhatalmak felemelkedéséről és a növekedés új…
Tovább olvasom >Nagy Márton: tizenhat pontos deregulációs csomag a turizmus fejlesztésére
A turizmus fejlesztését célzó 16 (14+2) pontos deregulációs csomagot terjesztett…
Tovább olvasom >További cikkeink
Tovább mélyül a Zalando és az OpenAI együttműködése
A Zalando negyedéves árbevétele 3,6 %-kal 2,8 milliárd euróra nőtt. A…
Tovább olvasom >Érdemes a hazai szárnyasokat választani Márton-nap alkalmából
Idén sem hiányozhat a Márton napi asztalról a libapecsenye. A…
Tovább olvasom >Márton-nap előtt: drágulásra számíthatunk a liba és kacsa esetében?
November 11-én, Szent Márton napján a hagyomány szerint libát illik…
Tovább olvasom >