Három százalék felett nőhettek a közép-európai EU-gazdaságok az első negyedévben
Elérhette, sőt valószínűleg meg is haladta a 3 százalékot a közép-európai EU-gazdaságok éves GDP-növekedése az idei első negyedévben – jósolták szerdai prognózisukban londoni pénzügyi elemzők. Magyarországra a Capital Economics 3,5 százalékra emelte növekedési prognózisát, a JP Morgan 2,8 százalékra.
Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics közgazdászai új, negyedéves térségi előrejelzésükben közölték, hogy az általuk használt növekedéskövető mérési modell – GDP-tracker – jelzése szerint Magyarországon, Csehországban és Lengyelországban akár 3,5 százalékra is gyorsulhatott az éves GDP-növekedés 2014 első három hónapjában.
A ház szakelemzői hangsúlyozták, hogy e három gazdaság fellendülése széles bázisúnak tűnik: az exportra termelő szektorok mellett most már a hazai fogyasztás is élénkül.
A magyar gazdaságban a cég mérési modellje – amely a havi aktivitási adatokat veszi figyelembe súlyozottan – 3-3,5 százalék közötti éves növekedést valószínűsít az első negyedévre, csakúgy, mint Csehországban.
Lengyelországban 3,5 százalék lehetett az első negyedévi GDP-bővülés a Capital Economics előrejelzési módszertana alapján.
Az utóbbi időszakban más nagy londoni házak is derűlátó növekedési előrejelzéseket adtak a közép-európai EU-gazdaságokra.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közgazdászai legújabb felülvizsgált prognózisukban közölték, hogy a magyar, a cseh, a lengyel és a román gazdaság együttes idei első negyedévi növekedésére szóló, szezonális kiigazítással számolt, éves szintre vetített becslésüket 1,5 százalékról 2,5 százalékra emelték.
A cég a térségi átlagon belül a legnagyobb mértékben a magyar és a cseh gazdaságra adott előrejelzéseit javította. Az általa használt számítási modell alapján Magyarországon a JP Morgan az eddigi 2,0 százalék helyett 2,8 százalékos GDP-növekedést vár az idei első negyedre. Csehországban a cég eddig 0,2 százalékos visszaeséssel számolt 2014 első három hónapjában, most viszont már 2,0 százalékos bővülést valószínűsít.
Az ugyanígy, szezonális kiigazítással éves szintre kiszámított idei első negyedévi GDP-növekedés Lengyelországban 3,0 százalék helyett 3,5 százalék, Romániában zéró helyett 0,4 százalék lesz a ház új prognózisa szerint.
A magyar gazdaság idei egész évi növekedésére adott előrejelzését a JP Morgan 2,1 százalékról 2,4 százalékra javította. Csehországban a cég az eddig várt 2,3 százalék helyett 2,8 százalékos, Lengyelországban 2,8 százalék helyett 3,0 százalékos GDP-növekedést valószínűsít 2014 egészére. Romániában a ház londoni elemzői változatlanul 3,2 százalékos növekedéssel számolnak az idén.
A prognózis javításához fűzött indoklásukban a JP Morgan közgazdászai kiemelték, hogy Közép-Európa gazdaságai „erőteljes aktivitással” kezdték 2014-et. A cég elemzőit különösen a kiskereskedelmi forgalom lepte meg, de a négy gazdaság építőiparának és feldolgozószektorának teljesítménye is meghaladta várakozásukat.
A ház szerint ezekben az országokban egyre több jele van a fogyasztói derűlátásnak, és ez alátámasztja a cég azon véleményét, hogy az erőteljes exportteljesítmény mellett most már fokozatosan élénkül a hazai kereslet is e gazdaságokban.
Ugyanezt állapították meg új térségi helyzetértékelésükben a Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai. A ház szerint a négy közép-európai EU-gazdaságban „láthatóan felgyorsult” a GDP-növekedés a legutóbbi két negyedévben, és ebben az exportrendelések bővülése mellett a hazai kereslet erősödésének hatása is látszik.
A cég londoni elemzői az idei évre 2,6, 2015-ben 3,0 százalékos GDP-növekedést várnak a magyar gazdaságban. A ház Lengyelországban az idén 2,8, jövőre 3,8 százalékos, Csehországban 2,3, illetve 2,6, Romániában 2,8, illetve 3,3 százalékos növekedést valószínűsít 2014-ben és 2015-ben. (Kertész Róbert, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >