Londoni befektetői felmérés szerint nagyon sokat javult az üzleti vállalkozások hangulata
Nagyon sokat javult a globális vállalati szektor hangulata, és mára gyakorlatilag nem maradt olyan üzleti vállalkozás, amely súlyos világgazdasági sokktól tartana – áll az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics kedden ismertetett március havi globális gyorsfelmérésében.
A ház 175 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A körkérdésbe bevont cégek együttesen 6 millió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezermilliárd dollár.
A cég beszámolója szerint a válaszadók alig 1 százaléka tart attól, hogy a világgazdaság valószínűsíthető idei növekedésére erőteljes lefelé ható kockázatok nehezednek.
Az Oxford Economics januári felmérésében 8, a koronavírus-világjárvány tavaly áprilisi elhatalmasodásának idején elvégzett felmérésben még 30 százalék volt a súlyos növekedési kockázatoktól tartó vállalatok aránya.
A kedden ismertetett új vizsgálat kimutatta, hogy a válaszadók 49 százaléka valamelyest, további 18 százalékuk jóval derűlátóbban ítéli meg a következő két év globális növekedési kilátásait, mint egy hónappal ezelőtt.
Nőtt az abba vetett bizalom is, hogy a világgazdaság már az idén viszonylag erőteljes növekedésnek indul: a válaszadók átlagosan 45 százalékosra taksálták annak az esélyét, hogy a globális szinten számolt hazai össztermék (GDP) 2021-ben 4-6 százalék közötti ütemben bővül.
Az Oxford Economics januári felmérésébe bevont üzleti vállalkozások átlagosan még csak 38 százalékos esélyt láttak az ilyen ütemű idei világgazdasági növekedésre.
A növekedési pálya várható formájának megítélésében is sokkal derűlátóbbak lettek a felmérésbe bevont vállalatok.
Az Oxford Economics ismertetése szerint januárban még a válaszadók 30 százaléka tartott kettős mélypontú recessziót jelentő W alakú, illetve L alakú, vagyis meredek visszaesés után hosszabb ideig tartó, alacsony szintű stagnálást mutató növekedési pálya kialakulásától, most azonban már csak 12 százalékuk valószínűsíti ezt a két növekedési pályát.
Ugyanakkor 21 százalékról 30 százalékra nőtt azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek U alakú – vagyis a visszaesés után enyhe ívű irányváltással fokozatosan növekedésbe forduló – pályát jósolnak.
A legkevesebben továbbra is V alakú, vagyis a hirtelen zuhanás után éles váltással meredek növekedésbe átforduló ívet valószínűsítenek: erre a változatra a válaszadók 13 százaléka számít. Az ő arányuk is növekedett azonban, hiszen korábban csak a cégek 7 százaléka várt ilyen növekedési pályát.
Az Oxford Economics kedden ismertetett felmérése szerint ugyanakkor a friss körkérdésbe bevont vállalatoknak több mint a fele azzal számol, hogy saját teljesítménye 2021 egészében még elmarad a koronavírus-járvány előtti szintektől, és azoknak a vállalatoknak a többsége is, amely ezt már az idei évre várja, csak az év második felében számít erre. (Kertész Róbert, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Fenntarthatóság a polcon – Mit gondolnak a vásárlók a csomagolásról és a környezetvédelemről?
A környezettudatosság egyre fontosabbá válik a mai világban, és a…
Tovább olvasom >Átfogó kutatás a hazai sajtfogyasztásról
A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács célkitűzése, hogy több magyar…
Tovább olvasom >A baby boomerek jelentik a növekedés kulcsát az öregedésgátló bőrápoló termékek piacán
A Baby Boomer generáció növekvő érdeklődése az egészséges öregedés iránt…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >