Lóhúsbotrány – Gyanús marhahús-konzervek Romániában
Leállították Romániában a gyártó kérésére az „Ardealul” marhahúskonzervek értékesítését, mert felmerült a gyanú, hogy lóhús került az összetevők közé – közölte vasárnap a román Mediafax hírügynökség.
A norvég Orkla csoporthoz tartozó, Kovászna városában működő Ardealul konzervgyár kezdeményezésére március 8-án 30 ezer marhahúskonzervet zároltak a kereskedők raktáraiban, mert felmerült a „valóságnak nem megfelelő feliratozás” gyanúja. Az összetevők kimutatását célzó laborvizsgálatok eredményét jövő hétre várják. Az Ardealul vizsgálatot kezdeményezett nyersanyag-beszállítói körében – olvasható cég közleményében, amelyet a Mediafax idéz.
Előzőleg több román hírtelevízió sugárzott riportot arról, hogy miután alaptalanul vádolták Romániát a lóhús marhahúsként való exportálásával, az európai méretű csalás a belföldi piacon is felütötte a fejét. Az RTV hírcsatorna szerint a Metro romániai üzletlánca értesítette vásárlóit, hogy az általuk vásárolt Ardealul marhahúskonzervek lóhúst tartalmazhatnak, és felajánlotta, hogy visszavásárolja a terméket. A Realitatea TV úgy tudja, hogy a Carrefour hipermarketekből is bevonták az Ardealul húskonzerveket.
Orkla Foods Romania 200 alkalmazottat foglalkoztat a székelyföldi városban és – honlapja szerint – Kovászna megye szintjén a legnagyobb munkaadó.
Romániában a nagy-britanniai lóhúsbotrány óta egymást érik az élelmiszer-biztonsági rendellenességekről szóló hírek. Február végén egy tonnányi, fagyasztott állapotban eldobott lóhúst találtak a Kolozsvár közeli Tarnica víztározó partján. Március elején 37 ezer, szalmonellával fertőzött csirkét talált egy romániai farmon az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság: az állatokat levágták, húsukat megsemmisítették. Múlt héten Németországban fedeztek fel antibiotikummal kezelt, romániai pulykákból származó húst az ottani hatóságok. A román média úgy tudja, hogy nemcsak Németországba, hanem más nyugat-európai országba is jutott a szennyezett húsból.
Romániában az élelmiszerbiztonsági hatóság az aflatoxinnal szennyezett tej ügyében is vizsgálódik: eddig hét olyan farmot és feldolgozóüzemet azonosítottak, ahol a termék aflatoxin tartalma a megengedett határértéknél magasabb volt. (Baranyi László, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >