Lezárult a drónos növényvédelmi szolgáltatást hirdető vállalkozások támogató ellenőrzési kampánya
Támogató helyszíni szemlékkel segítette az elmúlt időszakban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a permeteződrónos növényvédelmi szolgáltató vállalkozásokat annak érdekében, hogy a jövőben a rájuk vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően nyújthassanak szolgáltatásokat a hazai gazdáknak. A szemlék hasznos, gyakorlatias tapasztalatokkal zárultak, így várhatóan jövő tavasszal is folytatódnak.
A tavaszi időszakban a Nébih számos jelzést kapott arról, hogy a különböző közösségi médiafelületeken drónos növényvédelmi szolgáltatásokat hirdetnek és ajánlanak a termelők részére. Tekintettel arra, hogy Magyarországon jelenleg nem végezhető jogszerűen árutermelési és szolgáltatási célú drónos növényvédelmi tevékenység, ugyanakkor permeteződrónnal – engedély birtokában – folytatható kísérleti célú növényvédelmi tevékenység, szükségessé vált a kérdések tisztázása. E cél jegyében indította el a Nébih a támogató ellenőrzéseket, melyek során mindenekelőtt a jogszerűség érdekében elvárt feltételekről nyújtottak részletes tájékoztatást a szakemberek. A hatóság egyúttal azt is felmérte, hogy melyek azok a hiányosságok, amelyekre minden érintettnek fokozott figyelmet kell fordítania a jövőben. A szemlék egyik pozitív tapasztalata az volt, hogy minden ellenőrzött szolgáltató érvényes hazai forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező, azaz a MATE szakemberei által pozitív eredménnyel típusminősített, a műszaki követelményeknek megfelelő permeteződrónnal kívánja végezni tevékenységét.
Hibákkal és tájékozatlansággal is szembesült a hatóság
Az alkalmazni kívánt drónok és üzemeltetőjük többségét ugyanakkor a támogató szemlék időpontjáig nem regisztrálták az érintettek a Légiközlekedési Hatóságnál. Erre a hiányosságra a hatósági ellenőrök felhívták a kötelezettek figyelmét, akik a Nébih által megadott határidőn belül kivétel nélkül pótolták a mulasztásukat. Szintén hiányosságokat tapasztalt a hatóság a jövőbeni szolgáltatók drónnal való repüléssel és növényvédelemmel kapcsolatos szakképzettsége tekintetében. Ennek egyik oka lehet, hogy csak a közelmúltban indultak el a Nébih által jóváhagyott képzőintézmények növényvédelmi drónpilóta képzései. A szemlék során esetenként érzékelhető volt, hogy nem minden érintett tekintett a szakmai súlyának és a vele járó kockázatoknak megfelelő komolysággal a feladatokra. Továbbá kisebb-nagyobb mértékű tájékozatlanságot is tapasztaltak a Nébih ellenőrei a szabályozási környezet ismeretével, illetve ismeretének mélységével kapcsolatban is. A támogató ellenőrzések kifejezetten hasznosnak bizonyultak, hiszen így minden leendő szolgáltató alapos szóbeli és írásbeli tájékoztatást kapott a jogszerű drónos növényvédelmi tevékenység feltételeiről. Ezzel párhuzamosan a hatóság a jelenleg legálisan nem végezhető tevékenységre vonatkozó reklámokat, ajánlásokat, hirdetéseket minden megjelenési felületről eltávolíttatta,, a tevékenység végzését pedig megtiltotta addig az időpontig, ameddig a jogszerűséget biztosító feltételek nem állnak fenn.
A Nébih felhívja a permeteződrónos növényvédelmi szolgáltatást nyújtani tervező vállalkozók figyelmét, hogy a helyszíni ellenőrzések várhatóan 2023 tavaszán folytatódnak, és bár a támogató jellegük megmarad, az esetleges szankciók szigorúbbá válhatnak.
Nébih
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Tejtermékrészlegeket ellenőrzött a Nébih
Kereskedelmi egységek tejtermékrészlegeit ellenőrizték a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei.…
Tovább olvasom >Élelmiszerboltok tejtermékrészlegén járt a Szupermenta
A Szupermenta programban ezúttal kereskedelmi egységek tejtermékrészlegeit ellenőrizték a Nemzeti…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >