Lezárult a drónos növényvédelmi szolgáltatást hirdető vállalkozások támogató ellenőrzési kampánya
Támogató helyszíni szemlékkel segítette az elmúlt időszakban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a permeteződrónos növényvédelmi szolgáltató vállalkozásokat annak érdekében, hogy a jövőben a rájuk vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően nyújthassanak szolgáltatásokat a hazai gazdáknak. A szemlék hasznos, gyakorlatias tapasztalatokkal zárultak, így várhatóan jövő tavasszal is folytatódnak.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2022/12/dji-ge8409a79b_1920-300x200.jpg)
(Fotó: Pixabay)
A tavaszi időszakban a Nébih számos jelzést kapott arról, hogy a különböző közösségi médiafelületeken drónos növényvédelmi szolgáltatásokat hirdetnek és ajánlanak a termelők részére. Tekintettel arra, hogy Magyarországon jelenleg nem végezhető jogszerűen árutermelési és szolgáltatási célú drónos növényvédelmi tevékenység, ugyanakkor permeteződrónnal – engedély birtokában – folytatható kísérleti célú növényvédelmi tevékenység, szükségessé vált a kérdések tisztázása. E cél jegyében indította el a Nébih a támogató ellenőrzéseket, melyek során mindenekelőtt a jogszerűség érdekében elvárt feltételekről nyújtottak részletes tájékoztatást a szakemberek. A hatóság egyúttal azt is felmérte, hogy melyek azok a hiányosságok, amelyekre minden érintettnek fokozott figyelmet kell fordítania a jövőben. A szemlék egyik pozitív tapasztalata az volt, hogy minden ellenőrzött szolgáltató érvényes hazai forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező, azaz a MATE szakemberei által pozitív eredménnyel típusminősített, a műszaki követelményeknek megfelelő permeteződrónnal kívánja végezni tevékenységét.
Hibákkal és tájékozatlansággal is szembesült a hatóság
Az alkalmazni kívánt drónok és üzemeltetőjük többségét ugyanakkor a támogató szemlék időpontjáig nem regisztrálták az érintettek a Légiközlekedési Hatóságnál. Erre a hiányosságra a hatósági ellenőrök felhívták a kötelezettek figyelmét, akik a Nébih által megadott határidőn belül kivétel nélkül pótolták a mulasztásukat. Szintén hiányosságokat tapasztalt a hatóság a jövőbeni szolgáltatók drónnal való repüléssel és növényvédelemmel kapcsolatos szakképzettsége tekintetében. Ennek egyik oka lehet, hogy csak a közelmúltban indultak el a Nébih által jóváhagyott képzőintézmények növényvédelmi drónpilóta képzései. A szemlék során esetenként érzékelhető volt, hogy nem minden érintett tekintett a szakmai súlyának és a vele járó kockázatoknak megfelelő komolysággal a feladatokra. Továbbá kisebb-nagyobb mértékű tájékozatlanságot is tapasztaltak a Nébih ellenőrei a szabályozási környezet ismeretével, illetve ismeretének mélységével kapcsolatban is. A támogató ellenőrzések kifejezetten hasznosnak bizonyultak, hiszen így minden leendő szolgáltató alapos szóbeli és írásbeli tájékoztatást kapott a jogszerű drónos növényvédelmi tevékenység feltételeiről. Ezzel párhuzamosan a hatóság a jelenleg legálisan nem végezhető tevékenységre vonatkozó reklámokat, ajánlásokat, hirdetéseket minden megjelenési felületről eltávolíttatta,, a tevékenység végzését pedig megtiltotta addig az időpontig, ameddig a jogszerűséget biztosító feltételek nem állnak fenn.
A Nébih felhívja a permeteződrónos növényvédelmi szolgáltatást nyújtani tervező vállalkozók figyelmét, hogy a helyszíni ellenőrzések várhatóan 2023 tavaszán folytatódnak, és bár a támogató jellegük megmarad, az esetleges szankciók szigorúbbá válhatnak.
Nébih
Kapcsolódó cikkeink
Stratégiai együttműködést kötött a MATE és a Béres
Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora,…
Tovább olvasom >Nébih: több mint 300 kockázatos termék miatt kellett Magyarországon intézkedni tavaly
Több mint 300 kockázatos termék miatt kellett Magyarországon intézkedni tavaly…
Tovább olvasom >A Nébih ajándéka a házasság hetére: Esküvő maradék nélkül
Különleges útmutatóval készült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Az ESG fenntarthatóság egyre fontosabb a hazai kkv-k számára
A fenntarthatóság és a vállalatirányítási szempontok (ESG: Environmental, Social, Governance)…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >