Lezajlott az első Fenntartható Csomagolás Fórum
2025. június 4-én a Pasaréti Közösségi Házban került megrendezésre az első Fenntartható Csomagolás Fórum, amelyet a Fenntartható Csomagolásért Egyesület hívott életre és a Marketing Art Kft. szervezett meg. A rendezvény célja az volt, hogy érdemi párbeszédet indítson a csomagolóipar aktuális kihívásairól és jövőbeli lehetőségeiről – különös tekintettel a környezeti fenntarthatóságra és az iparági együttműködésre.
A csomagolóipar napjainkban erős nyomás alatt áll: szigorodó szabályozások, változó fogyasztói elvárások, valamint az ökológiai szempontok mind olyan tényezők, amelyek új szemléletmódot és innovatív megoldásokat követelnek. A Fórum azt a célt tűzte ki, hogy támogassa azokat a vállalatokat és szakembereket, akik a gazdasági hatékonyság és a környezettudatosság egyensúlyára törekednek.
A programot Rátonyi Krisztina nyitotta meg, majd Nagy Miklós (CSAOSZ) osztotta meg gondolatait a csomagolás szerepéről a fenntarthatósági törekvések tükrében. Ezután Prof. Dr. Belina Károly (Neumann János Egyetem) adott átfogó képet a fenntartható csomagolás elméleti alapjairól és a szabályozási környezet fejlődéséről.
A résztvevők betekintést nyerhettek a karbonsemlegesség gyakorlati lépéseibe is Király Péter (Carbonline Footprint Kft.) előadásában, míg Avramucz Attila (Univer) az új PPWR EU rendelet gyakorlati kihívásait mutatta be egy élelmiszeripari cég szemszögéből.
A kávészünet után Soós Rita (Agrárminisztérium) nemzetközi K+F projektek fenntarthatósági szerepéről beszélt, majd Sipos Balázs (Sipospack Kft.) különleges csomagolási megoldásokat mutatott be. A délelőtti szekciót Szabó Szilvia (MOHU) zárta, aki az EPR-rendszeren túli fenntarthatósági törekvésekről számolt be.
A délutáni program csúcspontja a kerekasztal-beszélgetés volt, amely a fenntarthatóság és a csomagolás kapcsolatát vizsgálta a mindennapi működés szintjén. A panelbeszélgetést Király Péter (Carbonline Footprint Kft.) moderálta. A beszélgetésben részt vettek:
- Büki László, alapító, tulajdonos – BS Plastic Kft.
- dr. Vértes Anita, ügyvezető, tulajdonos – Pauker Nyomda
- Szabó Krisztina, senior fenntarthatósági manager – Auchan Magyarország
A napot egy szendvics ebéd és a networking zárta, amely lehetőséget adott az iparági kapcsolatépítésre, személyes tapasztalatcserére és új szakmai együttműködések megalapozására.
A Fenntartható Csomagolásért Egyesület célja, hogy a jövőben is aktív szakmai támogatást nyújtson tagjai számára, fórumot biztosítva a tudásmegosztásra, a legjobb gyakorlatok bemutatására, valamint a csomagolóipar fenntarthatósági céljainak összehangolására. A Fórum tapasztalatai alapján egyértelmű: az iparági együttműködés kulcsfontosságú a valódi változások eléréséhez.
Kapcsolódó cikkeink
Nem a méret számít, hanem a partnerség: a Dunapacknál a kis ügyfelekre is nagy figyelem jut
Interjú Szőnyi Zoltánnal, a Dunapack Packaging értékesítési igazgatójával A csomagolóiparban…
Tovább olvasom >Új festmények a Mizo Art Coffee csomagolásain
A Mizo Coffee Selection idén nyáron ismét újraértelmezi a kávézás…
Tovább olvasom >Színt vált a csomagolás, ha romlik az étel – új találmány forradalmasíthatja az élelmiszer-pazarlás elleni harcot
Három spanyol fiatal, Pilar Granado, Pablo Sosa Domínguez és Luis…
Tovább olvasom >További cikkeink
Drágítja az élelmiszert, hogy túl sok kézen megy át? – Ellátási láncokról és a „rövidítés” illúziójáról beszélt Éder Tamás
Sokan gondolják úgy, hogy az élelmiszerek árából le lehetne faragni,…
Tovább olvasom >„Ez egy politikai termék” – Az árrésstopról és a kiskereskedelem válságáról beszélt az MNKSZ főtitkára
Szakmailag nem indokolható, mégis maradhat – így foglalható össze az…
Tovább olvasom >Rekordszámú visszaváltás: havi félmillió palackot adnak vissza a Kifli.hu vásárlói
Több mint 2,6 millió visszaváltott palack néhány hónap alatt –…
Tovább olvasom >