Létszámcsökkentés és túlóra a kiskereskedelemben
Májusban tovább apadt a kiskereskedelemben dolgozók létszáma, noha a csökkenés mértéke jóval kisebb, mint amit áprilisban, a vasárnapi boltbezárás utáni első teljes hónapban tapasztalhattunk – írja a portfolio.hu. Ugyanakkor a túlórák száma ismét jelentősen emelkedett: idén májusban 70 ezer túlórával többet húztak le a kiskereskedelemben dolgozók, mint tavaly ugyanekkor. Összességében a kereskedelemben alkalmazottak létszáma február óta 3000 fővel, míg a kiskereskedelem létszáma 2600 fővel esett vissza.
A KSH legfrissebb adatai szerint idén májusban 2600 fővel dolgoztak kevesebben a kiskereskedelmi szektorban, mint februárban (a vasárnapi zárva tartás bevezetését megelőző utolsó teljes hónapban). A legnagyobb csökkenést ugyanakkor áprilishoz képest mérhettük eddig (2400 fő), április és május között a létszám mérsékelt ütemben apadt tovább (200 fővel), és a csökkenés leginkább a nem teljes munkaidős munkavállalók körében volt tapasztalható.
A kereskedelem egészét tekintve május és február között 3000 fővel csökkent a létszám, ám ez esetben is áprilishoz képest volt a legnagyobb a csökkenés (1800 fő), május és április között „csupán” 300 fővel dolgoztak kevesebben a szektorban. Bár a kereskedelem teljes létszáma csökkent, a teljes munkaidős munkavállalók valamivel (150 fő) többen lettek, miközben a részmunkaidős dolgozók jóval kevesebben (500 fő), vagyis a korábban nem teljes munkaidősök egy részét átvehették teljes állásba, míg másik részüket elbocsáthatták.
A túlórák száma májusban ismét szignifikánsan emelkedett a kiskereskedelmi ágazatban, ami különösen a ruházati kiskereskedelemben feltűnő. Májusban 388 ezer túlórát teljesítettek a szektor dolgozói, ami 10 ezerrel több, mint áprilisban, míg 70 ezerrel több, mint tavaly májusban.
Az igen magas és egyre csak növekvő túlóraszám továbbra is azt jelzi, hogy bár strukturálisan van munkaerőigény a kiskereskedelemben, ez nem jár munkaerő-felvétellel, vagyis ahol a vasárnapi boltzár valóban munkaerő-felesleget okozott, ott elbocsátásokra került sor az intézkedés miatt. (portfolio.hu)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >Az unió nettó exportőr tojásban és tojástermékekben
Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) a tojás-…
Tovább olvasom >Tovább emelkedett a vágómarha termelői ára
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2025 január–áprilisában a szarvasmarha…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben
Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett,…
Tovább olvasom >