Lesz pénzünk fogyasztani újra, de még nincs rendben a gazdaság
Idén több új gazdasági előrejelzés jelzi, hogy a magyar gazdaság növekedése eléri vagy meg is haladja a régiós átlagot, a reálbérek növekedése pedig újra lehetővé teszi a fogyasztás bővülését. Ugyanakkor az állam gazdálkodása terén problémák várhatóak – írja a G7 friss cikkében.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), az Európai Bizottság, és az Egyensúly Intézet friss előrejelzései alapján Magyarországon idén 2,2-2,4, jövőre pedig 3,1-3,5 százalékos GDP-növekedés várható. Az infláció mértéke az idén az Egyensúly Intézet szerint 4,6, az Európai Bizottság szerint 4,1 százalék lesz, jövőre pedig 3,1 illetve 3,7 százalékra csökken.
Fontos megjegyezni, hogy a magyar kormány eredetileg 4 százalékos növekedést várt idénre, de ezt az előrejelzést áprilisban 2,5 százalékra módosította, amit a helyi előrejelzések is alátámasztanak.
A növekedési motorok a háztartások fogyasztása és a beruházások lesznek. Az Egyensúly Intézet szerint ezek a tényezők hajtják majd a magyar gazdaság növekedését. Az Európai Bizottság szerint 2024-ben és 2025-ben a gazdaság újraindulása miatt a munkaerőpiaci kereslet és a reáljövedelmek is nőni fognak.
A magyar növekedés az EBRD előrejelzése alapján az idén pontosan megegyezik majd a közép-európai és balti államok csoportjának átlagával, de az Európai Bizottság szerint Magyarország a régióban csak Lengyelország és Horvátország mögött áll majd.
Azonban nem minden hír jó; az Európai Bizottság szerint 2024-ben növekedni fog Magyarország GDP-arányos államadósság-rátája, és a költségvetési hiány is túl magas lesz, ami túlzottdeficit-eljárást vonhat maga után.
Kapcsolódó cikkeink
Óvatosabban toboroznak a cégek jelenleg, mint ahogyan azt év elején tervezték
Az átlagos jelentkezőszámok továbbra is különösen magasnak számítanak a magyarországi…
Tovább olvasom >Júliusban a GKI konjunktúra indexe enyhén csökkent
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett –…
Tovább olvasom >Fojtott tempóban: a cégvilág még zsugorodik, de lassul a visszaesés
A hazai cégek száma továbbra is csökken, de a visszaesés…
Tovább olvasom >További cikkeink
Drágítja az élelmiszert, hogy túl sok kézen megy át? – Ellátási láncokról és a „rövidítés” illúziójáról beszélt Éder Tamás
Sokan gondolják úgy, hogy az élelmiszerek árából le lehetne faragni,…
Tovább olvasom >„Ez egy politikai termék” – Az árrésstopról és a kiskereskedelem válságáról beszélt az MNKSZ főtitkára
Szakmailag nem indokolható, mégis maradhat – így foglalható össze az…
Tovább olvasom >Rekordszámú visszaváltás: havi félmillió palackot adnak vissza a Kifli.hu vásárlói
Több mint 2,6 millió visszaváltott palack néhány hónap alatt –…
Tovább olvasom >