Lesz pénzünk fogyasztani újra, de még nincs rendben a gazdaság
Idén több új gazdasági előrejelzés jelzi, hogy a magyar gazdaság növekedése eléri vagy meg is haladja a régiós átlagot, a reálbérek növekedése pedig újra lehetővé teszi a fogyasztás bővülését. Ugyanakkor az állam gazdálkodása terén problémák várhatóak – írja a G7 friss cikkében.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), az Európai Bizottság, és az Egyensúly Intézet friss előrejelzései alapján Magyarországon idén 2,2-2,4, jövőre pedig 3,1-3,5 százalékos GDP-növekedés várható. Az infláció mértéke az idén az Egyensúly Intézet szerint 4,6, az Európai Bizottság szerint 4,1 százalék lesz, jövőre pedig 3,1 illetve 3,7 százalékra csökken.
Fontos megjegyezni, hogy a magyar kormány eredetileg 4 százalékos növekedést várt idénre, de ezt az előrejelzést áprilisban 2,5 százalékra módosította, amit a helyi előrejelzések is alátámasztanak.
A növekedési motorok a háztartások fogyasztása és a beruházások lesznek. Az Egyensúly Intézet szerint ezek a tényezők hajtják majd a magyar gazdaság növekedését. Az Európai Bizottság szerint 2024-ben és 2025-ben a gazdaság újraindulása miatt a munkaerőpiaci kereslet és a reáljövedelmek is nőni fognak.
A magyar növekedés az EBRD előrejelzése alapján az idén pontosan megegyezik majd a közép-európai és balti államok csoportjának átlagával, de az Európai Bizottság szerint Magyarország a régióban csak Lengyelország és Horvátország mögött áll majd.
Azonban nem minden hír jó; az Európai Bizottság szerint 2024-ben növekedni fog Magyarország GDP-arányos államadósság-rátája, és a költségvetési hiány is túl magas lesz, ami túlzottdeficit-eljárást vonhat maga után.
Kapcsolódó cikkeink
Ez vezethet a gazdaság bővüléséhez 2025-ben
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány legfrissebb elemzése szerint Magyarország gazdasági teljesítménye…
Tovább olvasom >GKI elemzés: Lemaradó export, leszakadó munkatermelékenység
A visegrádi országok alapvetően export vezérelt, nyitott gazdaságok. Ezt jól…
Tovább olvasom >Decemberben a magyar lakosság erős fogyasztása inkább külföldön, mintsem a hazai boltok forgalmában realizálódott
Decemberben a magyar lakosság erős fogyasztása inkább külföldön, mintsem a…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >