Lengyel kormányfőhelyettes: az EU-Mercosur együttműködési szerződés veszélyezteti a lengyel mezőgazdaságot
Az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur szabadkereskedelmi övezet tagállamai között kötendő együttműködési szerződés veszélyezteti a lengyel mezőgazdaságot – figyelmeztetett csütörtökön Wladyslaw Kosiniak-Kamysz kormányfőhelyettes, nemzetvédelmi miniszter, a kormánykoalíciós Lengyel Parasztpárt (PSL) elnöke.
„Nem az EU-Mercosur szerződésre! (…) A javasolt megállapodás veszélyezteti a lengyel gazdákat és fogyasztókat” – írta Kosiniak-Kamysz az X-en. Hozzátette: az általa vezetett Lengyel Parasztpárt határozottan ellenzi a szerződés véglegesítését. „Komoly fenntartásokat” fogalmazott meg az EU-Mercosur-szerződéssel szemben a lengyel mezőgazdasági minisztérium is a hétfőn közzétett állásfoglalásban. A megállapodás „bizonyos előnyökkel” járhat az ipari ágazat, a tengeri szállítás és egyes szolgáltatások számára, de ártana az agrár- és élelmiszeripari termelési szegmensek többségének – hangsúlyozták. Kifogásolták, hogy a Mercosur-országokból (Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay) származó termékek többnyire nem felelnek meg az uniós szabványoknak, ezen belül a fenntarthatósági követelményeknek. A megállapodás elfogadása jelenlegi formájában a lengyel és általában az európai termelők kiszorítását eredményezné az uniós piacról a dél-amerikai termelők javára – szögezték le.
A lengyel mezőgazdasági tárca élén Czeslaw Siekierski, a PSL politikusa áll, az egész lengyel kormány hivatalos álláspontját az ügyben még nem ismertették
Jaroslaw Kaczynski egykori lengyel kormányfő, a fő ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság elnöke csütörtöki sajtóértekezletén bejelentette: pártja nem egyezik bele az EU-Mercosur szerződés ratifikálásába, és a lengyel parlamentben a dokumentumot elutasító többség megalkotására fog törekedni más tömörülésekkel együtt. A szerződést több lengyelországi gazdaszervezet is ellenzi, a Szolidaritás agrártagozata (NSZZ RIS) pedig sztrájkkészültséget hirdetett az ügy miatt. Tomasz Ognisty, az NSZZ RIS alelnöke október végén a Radio Wnet rádiócsatornán úgy ítélte meg: a szerződéskötés fő indítéka „a német autóipar mentése”. Németország „felvevőpiacot keres (…) autóipari termékei számára, és Dél-Amerika az az ideális hely, ahol ezt megtalálhatja, cserébe pedig marhahús fog Európába áramlani a világ azon részéből” – magyarázta Ognisty. Tomasz Obszanski, az NSZZ RIS elnöke kedden levelet intézett Donald Tusk kormányfőhöz, amelyben az EU és a Mercosur közötti szerződés megvétózását szorgalmazta. A „lengyel és az európai gazdák csődbe jutását” eredményező megállapodás ellen tiltakozva, a Szolidaritás a francia, osztrák, ír és magyar gazdákhoz csatlakozik – húzta alá Obszanski.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
AM: végéhez ért az idei betakarítás és a vetés
Befejeződtek az idei évben az őszi betakarítási és a vetési…
Tovább olvasom >November végétől pályázhatnak az AKG-ban való részvételre a szőlőtermelők
Kiemelkedő lehetőség a szőlőtermelőknek az új Agrár-környezetgazdálkodási támogatási programban (AKG)…
Tovább olvasom >AM: nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat
Nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat. A hazai agrártermelés hosszú távú…
Tovább olvasom >További cikkeink
“A világnak több Mikulásra van szüksége” szlogennel nyitja meg itthon is a karácsonyi időszakot a Coca-Cola
A Coca-Cola számára a karácsony nem csupán egy ünnep, hanem…
Tovább olvasom >AM: végéhez ért az idei betakarítás és a vetés
Befejeződtek az idei évben az őszi betakarítási és a vetési…
Tovább olvasom >Somogy vármegyét is elérte a madárinfluenza
Ezúttal Somogy vármegyében mutatta ki a magas patogenitású madárinfluenza vírus…
Tovább olvasom >